Istina je suprotna od onoga što se veruje. Ukoliko ste fit ili fizički izgledate dobro, ne mora nužno da znači da ste zdravi, pa samim tim i plodniji. Ali obično ljudi koji se bave sportom i brinu o svom fizičkom izgledu takođe vode računa o svom zdravlju, a zdrava osoba, u principu, ne mora da pati od reproduktivnih problema. Stoga je jedna stvar povezana s drugom.
Međutim, sport sam po sebi ne povećava plodnost, a intenzivno treniranje može biti čak i kontraproduktivno.
Krenimo od pitanja od milion dolara: Koje su prednosti vežbanja na plodnost?
Redovno vežbanje blagotvorno deluje na kardiovaskularni, metabolički, endokrini i neurološki nivo: pospešuje cirkulaciju, štiti srce, održava holesterol, povećava fizičku izdržljivost, jača kosti i mišiće i pomaže u kontroli telesne težine i nivoa šećera u krvi. Takođe smanjuje stres i poboljšava kvalitet sna i raspoloženja. Sve to znači poboljšanje fizičkog stanja koje pogoduje dobrom funkcionisanju našeg organizma i povećava naše lično blagostanje, što indirektno pogoduje reproduktivnoj aktivnosti. Ali to ne znači da je osoba koja redovno vežba mnogo plodnija od od one neaktivne osobe. Ključ plodnosti je starost i dobro zdravlje reproduktivnog sistema.
Ali preterana težina negativno utiče na plodnost.
Da, gojaznost može izazvati probleme sa ovulacijom i nepravilnosti u menstruaciji. Takođe se pokazalo da smanjuje odgovor na lečenje neplodnosti i povećava rizik od pobačaja. Zbog toga se ženama koje imaju ovaj problem ili teže dobijaju na težini, savetuje se da uvedu promene u svom načinu života.

Foto: Pixabay
Intenzivno bavljenje sportom može odložiti pojavu menstruacije ili uzrokovati menstrualne nepravilnosti.
Naravno, i ovo je istina. Jer kada naše telo mora intenzivno da se potrudi, što zahteva veće trošenje energije, dolazi do izmene na nivou hipotalamusa (koja reguliše funkcionisanje jajnika), što eliminiše proces ovulacije, a to rezultira amenorejom (nedostatak menstruacije). Zato je uobičajeno da žene koje od detinjstva treniraju ritmičku gimnastiku ili druge sportove na profesionalnom nivou koji zahtevaju velike napore i intenzivne treninge, da kasnije dobijaju ciklus ili imaju neredovne menstruacije.
Da li je nespojivo da se bavimo sportom ako želimo biti majke ili ako se podvrgavamo vantelesnoj oplodnji?
Nije nespojiva, ali morate znati kako da odaberete vrstu fizičke aktivnosti, prilagodite vreme i intenzitet, i pratite je uz uravnoteženu ishranu koja zadovoljava potrebe svake osobe. Za one koji nisu sportisti, preporučuje se plivanje ili bavljenje aerobnim aktivnostima kao što su hodanje ili ples i umerena gimnastika, pre nego što započnete tretman potpomognutog reprodukcije ili zatrudnite ili tokom trudnoće. Ipak, vežbanje pilatesa i joge ne savetuje se odmah posle prebacivanja embriona, jer oni mogu izvršiti intra-abdominalni pritisak.
Da biste uživali u najboljim uslugama uz visoki i sertifikovani kvalitet, u klinici Embryolab primenjuju sistem kontrole njihovih usluga sa najstrožim mogućim standardima. Naučnici i stručnjaci u klinici Embryolab se konstantno informišu o razvoju nauke i novim činjenicama, da bi bili u mogućnosti da pruže čitav spektar usluga asistirane humane reprodukcije.
Pročitaj još:
Prvi deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Drugi deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Treći deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Četvrti deo: Abeceda izraza sa kojima ćete se sresti ako krenete na vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili