Cilj je bio da što više građana dobije sve važne informacije u borbi protiv sunčevog zračenja, naročito protiv štetnih infracrvenih A zraka. U četvrtak, 18. jula na platou kod glavnog ulaza u TC Ušće, na štandu “HiFive”, dermatolozi i pedijatri su davali građanima korisne savete, bili su postavljeni informativni štandovi, a organizatori su delili edukativne brošure, majice, peškire, balone i kreme za sunčanje. Ovu edukativnu manifestaciju organizovalo je udruženje “Roditelj”, uz podršku kompanije “Hemofarm”.

Foto: Dragan Mujan
Kampanja i ove godine ima humanitarni karakter, a učestvovanjem u trci “Uzmite najbolje od sunca“ obezbeđena su sredstava za doniranje najnovijeg električnog “HiFive” bicikla.

Foto: Dragan Mujan
Na predlog Prve studentske humanitarne fondacije “Osmeh na dar”, tu donaciju je kompanija “Hemofarm” dodelila osmočlanoj socijalno-ugroženoj porodici Lujanov, iz banatskog sela Dobrica, opština Alibunar.

Foto: Dragan Mujan
Trka je bila štafetna sa zanimljivim preprekama, a takmičile su se dve ekipe: ZELENI, koje su predvodili naši poznati doktori i ŽUTI, koje su činili brojni novinari medijskih kuća. Domaćin programa bila je voditeljka RTS Dragana Kosjerina, a specijalne sudije humanitarne trke košarkaši: Rade Zagorac (KK Partizan) i Aleksa Radanov (KK Crvena Zvezda).
Pobedu je odneo tim lekara- ZELENI.
Pored humanitarnog, ova trka je imala društveno-odgovorni/edukativni karakter, jer se pričalo o zaštiti od Sunca prilikom bavljenja sportom, o štetnosti infracrvenog A zračenja koje može da bude i uzročnik pojave maligniteta, ali i o čuvanju životne sredine korišćenjem električnih bicikala.
Nagle promene temperature i vremenskih uslova ovog leta čine da se prikrije opasnost sunčevog zračenja, da se ljudi opuste i zaborave na zaštitu uz pomoć adektvatnih krema, međutim situacija je ozbiljna, kao i posledice nepravilnog boravka na Suncu.

Foto: Dragan Mujan
– Vlada pogrešno mišljenje da, kada je oblačno vreme, nije potrebno nanositi kremu sa zaštitnim faktorom, da će, ukoliko dete “izgori na Suncu” to proći bez posledica itd. Ako smo svesni da treba voditi zdrav stil života i preventivno delovati da zaštitimo srce, mozak i ostale organe, moramo shvatiti da je i koža organ koji takođe zahteva neophodnu negu i zaštitu. Od Sunca se ne treba kriti već ga treba na pravilan način konzumirati.
Koža do 18. godine prikuplja najveći procenat informacija i trpi najveću štetu ukoliko nije bila zaštićena, a efekti takvog rizičnog ponašanja će se ispoljiti za 10, 20 ili 30 godina – istakao je dr Vladimir Simić, Hitna pomoć Beograd.
Zaštita od štetnog sunčevog zračenja važna je kako kod dece tako i kod odraslih, kako na plažama tako i u gradu, pogotovo dok se bavimo sportom.

Foto: Dragan Mujan
– Ukoliko se izlažete suncu duže od pola sata dnevno obavezno je korišćenje zaštitnih krema, ja uvek svojim pacijentima preporučujem 50+ zaštitni faktor. Ono što je važno da se naglasi jeste to da više nisu dovoljne kreme koje štite samo od UV A i UV B štetnog zračenja, već su neophodne kreme koje imaju zaštitu i od infracrvenog A zračenja, jer su oni mnogo opasniji od prethodno pomenutih. Oni prodiru dublje u kožu i mogu dovesti do do raznih dermatoloških oboljenja, ali i do bržeg starenja kože – rekla je dr Nevenka Dokmanović, dermatolog.
Prisutnima se obratila i Gordana Plemić ispred Udruženja “Roditelj”, koje je ujedno bilo i organizator skupa.

Foto: Dragan Mujan
– Važno je da roditelji pronađu najbolji način da zaštite decu od sunčevog zračenja. Sunce je izvor života i donosi nam svima mnogo radosti, ali u isto vreme postoje određena štetna zračenja koja mogu biti veoma opasna – naročito infracrveno IR-A zračenje i o tome bi trebalo svi da vodimo računa – naglasila je Gordana Plemić.
U skladu sa ovom temom, dr Vladimir Simić je predstavio edukativni program u kojem i sam učestvuje. Program je okrenut zaštiti dece od Sunca, postoji od septembra prošle godine, a nastaviće se i ove godine u predškolskim ustanovama, zahvaljujući Savezu Udruženja medicinskih sestara predškolskih ustanova Srbije koji je organizator.
- Foto: Dragan Mujan
- Foto: Dragan Mujan
- Foto: Dragan Mujan
- Foto: Dragan Mujan
- Foto: Dragan Mujan
– Ovaj program je namenjen prvenstveno vaspitačima i medicinskim sestrama predškolskih ustanova. Cilj programa edukacije jeste podizanje svesti o neophodnosti zaštite dece od negativnog efekta sunčevog zračenja. Zašto baš predškolske ustanove? Jednostavno je, deca u tom uzrastu stiču zdrave životne navike kroz igru, lako usvajaju određene stilove ponašanja, a zaposleni u predškolstvu kao profesionalci znaju na koji način će najbolje animirati i prići detetu. Takođe, kontakt sa roditeljima je izuzetno važan pa se posredstvom vaspitača i njima diže svest kako bi na najbolji način dete bilo zaštićeno i u periodu kada nije u vrtiću. Obezbedimo deci zdravu budućnost – zaključio je dr Simić.
Pročitaj još:
Svejedno da li ste tamnoputi ili ne: Ne izlažite se suncu bez zaštitne kreme NIKADA, a evo i zašto!
Infracrveni protiv ultraljubičastih: Najzanimljiviji fudbalski meč za pomoć deci oboleloj od raka
Uspešno ste se prijavili