Sunce zaista donosi mnogo radosti, budimo se raspoloženiji, orniji smo za rad i za sve ostale aktivnosti. Ali, koliko je ono dobro toliko može da bude i loše.
Da li ste već dobili tragove na koži od sunca? Da li imate „šoferski rukav“? Pola ruke vam je pocrvenelo, a onaj deo koji je pokriven majicom i dalje je ostao bled? Pa morate da znate osnovna pravila izlaganja suncu.
Svi znamo da je potrebno da se mažemo i štitimo od sunca kada smo na plaži, da se trudimo da ne izgorimo prilikom sunčanja i da nosimo adekvatnu zaštitu. Ali ova teorija ne bi trebalo da se primenjuje samo na moru.

Foto: Pixabay
Pomislite koliko ste danas samo bili na suncu? Odlazak na posao, u prodavnicu, u prevozu, izlazak na terasu… sve to podrazumeva kontakt sa suncem, što znači da bi trebalo da se štitite, tako što ćete otkrivena mesta namazati zaštitnom kremom koja ima faktor 50+. (Detaljnije o tome čitajte OVDE.) Takođe se trudite da koristite laganu garderobu koja će više tela prekriti, kao i da nosite šešire ili kačkete.

dr Nevenka Dokmanović, Foto: Marko Petrović
Dermatolog Nevenka Dokmanović za portal Aska je objasnila da je potrebno da se štitimo i onda kada smo u hladu.
– Hladovina propušta 40 odsto sunčevih zraka što znači da ne može da nas u potpunosti zaštiti. Ispod suncobrana takođe možete da pocrvenite jer imate reflekciju sunčevih zraka od mora i od peska. Takođe kupanje u vodi može da prouzrokuje opekotine, ako se radi o dubinama do pola metra gde sunčevi zraci nesmetano prodiru. Moram da naglasim da je boravak na brodovima i čamcima mnogo opasniji zbog refleksije vode. Planinski vazduh je podjednako pogodan za crvenilo kože. Savetujem svima da na otkrivenim delovima tela namažu zaštitni faktor i tako spreče brže starenje kože i buduće bolesti koje mogu da nastanu ako se preterano izlažemo suncu – zaključuje dr Dokmanović.
A kako pravilno da se štitimo? Kada je potrebno da se namaže krema? Kako da zaštitimo decu? Na ova pitanja odgovaraju dermatolozi.
Poslušajte savete stručnjaka:
SAVETI ZA PRAVILNU ZAŠTITU OD SUNČEVOG ZRAČENJA:
- Odabrane zaštitne kreme koristiti svakodnevno, ako ste izloženi suncu više od 10 minuta. Kremu ponovo nanosti na svakih 1,5-2 sata.
- Ponavljati premazivanje zaštitnim sredstvom nakon kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
- Obratiti paznju da odabrana krema za sunčanje, osim od UVA i UVB zračenja, štiti i od infracrvenog (IR-A) zračenja koje je takođe štetno za kožu, jer prodire najdublje u njenu strukturu.
- Bilo bi najbolje da zaštitna krema ne sadrži veštačke hemijske filtere kao zaštitu od sunčevog zračenja, bolje rešenje su svakako mirkopigmenti.
- Ne produžavati sunčanje zbog korišćenja većeg faktora.
- Izbegavati izlaganje suncu u periodu od 10h do 16h.
- Prilikom boravka u hladovini zaštita od Sunca je takođe potrebna.
- Iako ste pravilno naneli kremu koja vas čuva od sunčevog zračenja, koristiti i ostala zaštitna sredstva – naočare za sunce, šeširi, suncobran, pamučne majce sa dugim rukavima i voda za piće.
Pročitaj još:
Svejedno da li ste tamnoputi ili ne: Ne izlažite se suncu bez zaštitne kreme NIKADA, a evo i zašto!
Nada Macura: Ne izlazite na sunce ako pre toga ne uradite jednu bitnu stvar!
Infracrveni protiv ultraljubičastih: Najzanimljiviji fudbalski meč za pomoć deci oboleloj od raka
Uspešno ste se prijavili