Večeras tačno u 2 sata pomerili smo kazaljke na 3 sata. Jedan sat deluje kao kratak interval, ali može napraviti razliku između iscrpljenosti i odmora. Takođe, sat spavanja manje dokazano utiče na promene u raspoloženju.
Tačno je da letnje računanje vremena štedi vreme i čini da više budnog vremena provodimo na dnevnoj svetlosti, ali sve više studija pokazuje da mnogi ljudi zbog pomeranja sata dobija ozbiljne zdravstvene probleme, poput visokog krvnog pritiska i depresije.
Prema ranijim istraživanjima tih sat vremena, koliko kraće spavamo, krivi su za osećaj neispavanosti, glavobolje, srčano opterećenje pa i veći broj saobraćajnih nesreća, jer je zbog neispavanosti koncentracija slabija. Naime, telo ima svoj ritam i naviknuto je da spava određeni broj sati, budi se u određeno vreme… Ako mu se to poremeti, ono to doživljava kao stres. Potrebno je nekoliko dana da se navikne na novi ritam.

Foto: Unsplash
– Naša studija ukazuje na to da nagle, pa i male promene ritma sna mogu da imaju štetan efekat – istakao je Amnit Sandu sa Univerziteta u Koloradu, čija je studija bolničkih podataka otkrila skok broja srčanih udara za 25 odsto u ponedeljak, dan nakon početka letnjeg računanja vremena.
Takođe, istraživanja pokazuju da prvog ponedeljka posle prelaska na letnje računanje vremena broj saobraćajnih nezgoda poraste oko sedam odsto, a da se tokom prva tri dana u sedmici posle prelaska na letnje računanje vremena broj srčanih napada povećava oko pet odsto, što se objašnjava povećanim stresom zbog gubitka jednog sata sna.
Budite oprezni, pokušajte da se naspavate dovoljno i da pokušate da prilagodite bioritam novom vremenu!
Uspešno ste se prijavili