Naime, kada ulazimo u neki odnos, prirodno je da se osećamo lepo i da poželimo da to osećanje traje, ali ne možemo samo da čekamo i nadamo se, već aktivno da radimo na istom.
Suština emotivnih veza jeste da postoji otvoren, iskren odnos sa odabranim partnerom i da oboje budete ispunjeni sobom i na taj način kompatibilni i otvoreni za zajednički rast. To se postiže samosvešću i komunikacijom – u njoj je zapravo ključ.

Foto: Profimedia
Prođite sa nama kroz određena „pravila komunikacije“ i proverite da li znate da pričate sa voljenom osobom. Takođe, budite slobodni da isti princip primenite i na druge sfere u životu kao što je posao, porodica, prijatelji…RADI!
Da li ste znali da na uspeh konverzacije reči utiču samo 7 odsto, vokalne karakteristike (brzina glasa, jačina, tonalitet, način voklane interpretacije…) 38 odsto, a govor tela, osnosno neverbalna komunikacija čak 55 odsto?
Da, da i nama je ovaj statistički podatak bio iznenađujući.
Vodite razgovor sa kojim možete da budete u skladu i da se posle istog osećate u redu. Da ne potiskujete emocije, ne prikrivate istinu i ne idete protiv sebe, samo usavršite način na koji to radite. Svi želimo „win win“ situaciju, zar ne?!

Foto: Profimedia
Kada se desi situacija sa vašim partnerom koja vas je naljutila, povredila ili na bilo koji drugi način učinila da se ne osetite prijatno, trebalo bi da skrenete pažnju na takvo ponašanje, ali ne na „bum“ i ko „grom iz vedra neba“, već „upakovano“ i mudro. Vrlo je važno da reagujete odmah, a ne da čekate npr. mesec dana pa da prisećate dečka na loše ponašanje koje je ispoljio „tamo nekad“.
Odmah i to ovim redosledom!
- Šta je dobro – krenite afirmativno i pozitivno razgovor, obrazložavajući partneru zašto vam je on i vaš odnos važan.
- Opis ponašanja – ne idite na njegov identitet (ti si …), već na ponašanje (kada tačno se desilo, šta, kako…izložite mu sve činjenice).
- Kako se osećate – skrenite pažnju kako je to ponašanje uticalo na vas.
- Preporučite novo ponašanje – kako biste vi voleli da se to u budućnosti promeni.
- Šta je dobro – sumirajte konstruktivan razgovor sa onim šta je dobro u celoj priči i željenim epilogom.
Ovo su koraci verbalne komunikacije, a kada se osvrnemo na neverbalnu imajte dve stvari na umu: nameru iz koje reagujete (neka bude dobra i za vaše zajedničko veće dobro) i vodite računa da uskladite um, telo i emocije. Tek tada je usmeh zagarantovan.

Foto: Profimedia
Zahvaljujem Ani Prelić (NLP trener i kouč, “Energy house”) koja je nesebično sa mnom podelila ove male tajne i pomogla mi da svaka „svađa“ zapravo bude konstruktivan razgovor dva partnera koji samo učvršćuje odnos.
Spoznajom da je lepota u davaju, ovom prilikom darujem vama ove male tajne zlata vredne ne bi li svi imali kvalitetnije i zdravije odnose.
Neka živi ljubav!
Srećno!
Uspešno ste se prijavili