Kada dođe petak 13. i oni koji nisu sujeverni pomalo strepe od ovog datuma. Često se odlažu putovanja, i samo se čeka da ovaj dan prođe.
Popularnost straha koji se vezuje za petak 13. porasla je kada se pojavio holivudski film sa istim nazivom. Film prati šestoro mladih adolescenata koji ponovo otvaraju kamp u kojem se dogodila tragedija u kojoj je poginuo dečak, utopivši se u jezeru. Uskoro započinje sled stravičnih ubistava u kampu. Film se sastojao iz više delova tako da su razne generacije odrasle uz filmskog ubicu iz ovih filmova čuvenog filma, Džejsona.
Ali Holivud je poslednji popularizovao ovaj dan. U hrišćanstvu se smatra da je upravo na petak Eva dala Adamu jabuku koja ih je izbacila iz Rajskog vrta, ali i da su oboje umrli baš na ovaj dan. Takođe, Isus je razapet na Veliki petak, tako da se ovaj praznik smatra najtužnijim u hrišćanstvu.
S druge strane, određeni naučnici tvrde da se petak smatrao lošim danom i pre hrišćanstva. Postoji verovanje da se peti dan u sedmici zove upravo ovako jer je tako odredila je skandinavska boginja Frig. S obzirom na to da je ona bila boginja ljubavi, lepote, smrti i rata, narod je verovao da je taj dan izuzetno loš dan za venčanje.
Ipak, najveću popularnost ovaj dan je dobio u 18. i 19. veku, a tada se pojavio i broj 13 kao smrtonosna kombinacija za sujeverne. Zašto baš broj trinaest?
Baš ovaj broj je takođe došao kao rezultat hrišćanstva, jer je Juda bio 13 apostol za Isusovim stolom koji ga je izdao. Pored ovog čuvenog događaja postoji još jedan iz mitologije vikinga. Oni su verovali u mit o 12 bogova koji su večerali u Valhali, sve dok se nije kao 13. gost pojavio Loki, bog vatre i prevare i ubio boga radosti.
Strah od ovog dana toliko se proširio da je čak i dobio svoje ime u psihologiji. Ako se plašite petka 13. onda je najverovatnije da patite od bolesti koja se naziva paraskavedekatriafobija.
Uspešno ste se prijavili