Stari običaji nalažu da rano ujutru u kuću dolazi specijalni gost za kojeg se mnogi bune kako se zapravo naziva. Položajnik, polaznik, polaženik ili radovan, zapravo su sve to sinonimi i nećete pogrešiti kako god da ga oslovite od pomenutih naziva, sve u zavisnosti od kraja iz kog potičete. Uobičajeno je da to bude muško, kršteno dete koje simbolizuje radost, rast, buđenje, mir, zdravlje i veselje. Samim tim, prvi posetilac mora biti zdrav, krepak, razigran i veseo jer se veruje da donosi sreću u kuću u koju dolazi.
Položajnik ulazi desnom nogom, pozdravlja dom božićnim pozdravom, bacaju uzajamno domaćin i položajnik žito na ulazu, ljube se tri puta svi međusobno i zatim položajnik odlazi do šporeta.
Granom od badnjaka ili žaračem džara vatru i govori zdravicu: “Koliko varnica, toliko srećica, koliko varnica, toliko parica, koliko varnica, toliko u toru ovaca, koliko varnica, toliko prasadi i jaganjaca, koliko varnica, toliko gusaka i piladi, a najviše zdravlja i veselja”.

Foto: Profimedia
Domaćica zatim služi položajnika i daruje ga. Položajnik simbolički predstavlja one mudrace koji su pratili zvezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje.
Ovo je neki ustaljeni običaj koji se najčešće praktikovao, međutim, danas u savremenom dobu malo je verovatno da porodice imaju šporet, kamin i bilo koje drugo mesto pogodno za džaranje vatre, pa su samim tim i običaji modifikovani.
Pomenuli smo gore da se osobi muškog pola treba dodeliti ova značajna uloga, ali danas svedočimo tome da se i po koja devojčica, devojka naziva položajnikom.
– I dan danas sam ja položajnik u kući svoje tetke i teče, bez obzira na godine. Kada se tetka udala i stvorila dom sa svojim čovekom, poželela je da im ja budem vesnik dobrih i srećnih vesti i da svake godine prva zakoračim u njihov dom tog 7. januara. Oberučke sam prihvatila poziv i bila sva važna, jer sam vrlo odgovorno shvatila tu ulogu i isto tako obavljala „dužnost“. Danas, mnogo godina kasnije, tu tradiciju nismo narušavali jer smo jako bliski i oni duboko veruju da im donosim sreću, što me čini neizmerno srećnom – kaže Mila (28).

Foto: Profimedia
Kako što možete da primetite običaji se rađaju usput, neguju i koriguju u skladu sa načinom života, ličnim osećajem i emocijama koje prema nekome gajimo. Sve se završi na tome da domaćini žele da im polaznik bude osoba koja im budi lepe emocije i koja sluti na radost u kući, ne obazirujući se na pol.
Takođe, postoji i drugi „tip ljudi“ koji nemaju položajnika specijano određenog, već spreme neutralan poklon i čekaju ko će se prvi pojaviti tog jutra na njihovim vratima.
Da li vi poštujete stare običaje? Kako birate svog položajnika?
Uspešno ste se prijavili