Danas, 80 godina nakon njegove smrti, imali smo privilegiju da prisustvujemo promociji prve audiobiografije Branislava Nušića koja je pravo remek delo od 44 minuta.

Foto: Dragan Mujan
Udruženje za unapređivanje i razvoj kulture javnog govora „Izražajnost“ uz podršku Sekreterijata za kulturu grada Beograda, „Nušić“ fondacije i Saveza slepih Srbije, izgradilo je jedinstveni audio zapis o ovoj autentičnoj i vrlo značajnoj ličnosti.
Posebnu draž čitavoj priči je dao praunuk čuvenog pisca, Nebojša Nušić, koji je i upravitelj pomenute fondacije.

Foto: Dragan Mujan
Pored toga, što je neizmerno zahvalan Udruženju „Izražajnost“ na pokrenutoj ideji, govorio nam je o tome kako njegova porodica pamti Branislava ne samo kao komediografa, već čoveka punog vrlina koje nisu rečima objašnjene u njegovoj Autobiografiji. On je tokom svog života bio: fotograf, diplomata, pisac, stvaralac retorike, dramaturg, upravnik pozorišta, novinar, ali iza svih tih obeležja bio je suprug, otac, deda, ali pre svega skroman čovek koji u svojoj autobiografiji pola od svojih dostignuća nije pomenuo, navodi Nebojša Nušić.
Zato postoje osobe kojima je on inspiracija i koje žele da ostave „u amanet“ svima audiobiografiju, koja je nadograđena komentarima koji svedoče upravo o neizrečenim stranama Branislava Nušića.

Foto: Dragan Mujan
Dragan Vujić Vujke je dobio priliku da tumači glavnog lika, a uz njega ostale uloge tumače i: Dušica Novaković, deca iz osnovne škole „Branislav Nušić“ i dve članice Saveza slepih Srbije ( Vesna Radulović i Ivana Pajić).
– Cilj ovog projekta je višestruk, pre svega očuvati sećanje na velikog Nušića, zatim, negovati kulturu govora kroz digitalno stvaralaštvo, omogućiti slepim i slabovidim osobama inkluziju i učešće u stvaranju jednogg umetničkog dela – rekao je Slobodan Roksandić, komunikolog i osnivač Udruženja „Izražajnost“.
Foto: Dragan Mujan
Čitava priča je bila pod „rediteljskom palicom“ Marka Đurića.
Dragan Vujić nam je otkrio da bi od Nušića voleo da preuzme taj lirski sarkazam umotan u komediju. S druge strane, Nebojša Nušić nam je otkrio i da je Branislav baš kao i mnogi „obični“ ljudi voleo cveće i slatkiše, jer lepota je u jednostavnosti i on bi to preuzeo od svog roda.
U svetu u kome danas živimo izgleda da kultura „vapi“ za još dosta Branislava Nušića 21. veka.
Voleli slatkiše, cveće ili ne, hajde da uzmemo po nešto od ove višestrane istorijske ličnosti i da svi budemo po malo „On“.
Pročitaj još:
Priča o džemperu po imenu Draško: Prođite sa decom kroz kratke avanture koje život znače!
Jednostavna knjiga koja mnogo toga rešava: Ovo su životne lekcije kojima nas je naučio Mali princ!
Ljubav je poput baštovanstva, koliko pažnje posvetite cvetu toliko će vam on uzvratiti lepotom!
Uspešno ste se prijavili