Rođen je u delovima Evrope, a naturalizovan je u jugoistočnoj Britaniji i severoistočnoj Sjevernoj Americi. Njegovo stablo izgleda kao da raste kroz centar lista, pa se zbog toga lako raspoznaje. U pitanju je energična, listopadna puzavica koja raste do osam metara. Ima mnogo veoma mirisnih cvetova, u raznim bojama.
Orlovi nokti proizvode male, ovalne listove. Mogu biti tamno zelene ili plavičaste zelene boje. Listovi su suprotno raspoređeni na granama. Cvetovi su obično raspoređeni u parovima. Mogu biti bele, pastelne, žute, narandžaste, crvene i roze boje. Imaju jaku, slatku aromu koja je naročito istaknuta tokom noći. Ova biljka može da cveta tokom proleća, leta ili jeseni, u zavisnosti od vrste.

Foto: Profimedia
Cveće je ispunjeno nektarom koji privlači kolibre i leptire, koji su odgovorni za oprašivanje ove biljke. Boja cvijeća se menja od bele do žute nakon uspešne oprašivanja. Cvet, nektar i listove može da konzumira i čovek, ali nikako bobice cveta!
Ovo cveće može da vam posluži i kao izgračka za mačke, jer svojim mirisom privlači upravo ove životinje.

Foto: Profimedia
Takođe, tokom viktorijanske ere, Englezi su često sadili ovu puzavicu ispred kuće kako bi zadržali zle duhove i veštice na bezbednoj udaljenosti. Ljudi su verovali da kada se stave cvetovi Orlovi nokti ispod jastuka, da osiguravaju prijatne snove. Ovo stara vera je i dalje popularna pa se danas koriste ovi cvetovi u proizvodnji biljnih jastuka. Pored toga što mogu da pomognu u izlečenju bubrežnog kamenca, poremećaja jetre, gripa osipa i kožnih infekcija, ovo cveće se koristi i u kozmetičkoj industriji za proizvodnju raznih krema i parfema.
Pročitaj još:
Cvet “dan i noć” kao simbol unikatne lepote koja prkosi vremenu i životnim okolnostima
Cvet Dragoljub vas poziva na susret, a ujedno je jestiv i pun vitamina C
Najstariji cvet na Zemlji: Otmena Magnolija kao simbol vernosti i vraćanja staroj ljubavi
Uspešno ste se prijavili