Odavno se pisalo i pričalo o tome koliko su solarijumi štetni. Koža ne podnosi veštačku svetlost, a ukoliko se pretera može čak da dođe i do karcinoma kože. Svetska zdravstvena organizacija odavno ih je proglasila štetnim, ali čini se da to ljudima nije bilo dovoljno upozorenje.
Zato će od jula najverovatnije u Srbiji biti zabranjeno korišćenje solarijuma za maloletnike, dok će stariji moći i dalje da se „kvarcuju“, ukoliko prethodno potpišu pristanak da su upoznati sa svim mogućim rizicima aparata sa solarnim lampama. Osobe koje nemaju 18 godina, u solarijum će moći da legnu samo uz saglasnost roditelja.
– Mnogobrojne studije su pokazale da je ultravioletno zračenje je faktor rizika za nastanak karcinoma kože bilo koje vrste. Solarijum je poslednjih desetak godina jako popularan, pogotovo kod mlađe populacije. Ipak, sve studije su pokazale da je izuzetno štetno izlagati se takvom zračenju. Mnogi će reći da je i izlaganje suncu opasno po nas. Sunce nije opasno po nas, već smo opasni mi sami po sebe. Ne čuvamo se i želimo po svaku cenu da imamo preplanuli ten pa se sunčamo u vreme najjačeg sunca i dozvoljavamo sebi da pocrvenimo. To takođe može biti štetno za kožu. Inače, da se vratimo solarijumima, gotovo u celoj Evropi se uvodi zabrana korišćenja, pa bi trebalo i kod nas kako bi se sprečile mnoge bolesti – kaže dr Suzana Matković.
Ukoliko ni ova zabrana ne bude uticala na vas da napokon prestanete da kožu izlažete ultraljubičastim zracima i narušavate svoje zdravlje, barem se potrudite da poštujete „pravila“ nakon upotrebe solarijuma.
– Trebalo bi da se pije što više vode, da se neguje koža u vidu krema koje će sprečiti isušivanje i pre i nakon odlaska. Koža uvek mora da bude hidrirana. Pauza između odlaska u solarijumu MORA da bude najmanje 48 sati, a u solarijumu ne bi trebalo da provedete više od pet minuta – savetuje kozmetičarka Milica Nenadić.
Uspešno ste se prijavili