Ljudima je teško da kažu „izvini“ jer nisu navikli da priznaju da je to izvinjenje zapravo greška koju su napravili.
– Bitno nam je da uvek budemo u pravu, a reč izvini je u stvari priznanje krivice. Mnogi od nas misle da je to gaženje po sopstvenom stavu i ličnosti, a upravo je suprotno. Ukoliko je izvinjenje nešto što je postalo obrazac nakon bilo kakve prevare, koja se stalno ponavlja, onda to nema nikakvog smisla i druga stana će to osetiti. Ukoliko “izvini” potiče duboko iz karaktera, priznavanja krivice i žaljenja, onda bi trebalo da bude prihvaćeno – objašnjava Ratko Božović, sociolog.
Danas ćemo da se baziramo na one ljude koji se jako često izvinjavaju, kad treba i kada ne treba. Zapitajte se koliko ste puta rekli danas nekome da vam je žao? Da li smatrate da nije bilo potrebe i da ste te reči možda i suviše iskoristili?

Foto: Profimedia
Izvinjavanje može da se pretvori i u naviku, pa osoba počinje po inerciji da se izvinjava i kad je kriva i kad nije kriva, što se češće dešava kod onih ljudi koji generalno imaju problema sa samopouzdanjem. Previše je onda kada se izvinjavate zbog tuđih grešaka, pokazujete da vam je žao iako niste uradili nešto loše, izvinite se kada vas neko udari u prolazi, kada se neko vama izvini pa vi odgovorite sa „izvini ti“…
Mnogo je ovakvih situcija u kojima možda više i ne registrujete da ste rekli „izvini“. Naučnici su ovo povezali sa manjkom samopouzdanja jer se ne osećate dovoljno hrabrim da iznesete svoj stav i kažete narodu šta zapravo mislite o svemu. Pokušajte da se iskonotrolišete i da ne izgovorite tu reč koliko god vam bilo možda teško u tom trenutku. Vremenom ćete se navići da je skroz u redu da kažete šta mislite o odrešenoj situaciji umesto da se povlačite rečima „izvini“.
Nađite granicu zarad vašeg dobra!
Pročitaj još:
Ne budite mrzovoljni ujutru, već pevušite: Šest načina da se lakše razbudite!
Uspešno ste se prijavili