Hormoni trudnoće uzrokuju mnoge promene na koži trudnice, kosi, noktima, zubima. Jedan od prvih uočljivih znakova trudnoće je promena pigmentacije na licu, oko bradavica i stvaranje tamne linije na stomaku. Srećom, nakon porođaja ove promene nestaju.
– Zbog povećane cirkulacije u krvotoku, koža često izgleda blistavije, ali je zbog toga i povišeno znojenje. Vene na nogama postaju izraženije i vidljivije. Hormoni trudnoće ne deluju isto na svaku trudnicu. Nekim trudnicama se problem masne kože i akni gubi ili drastično smanjuje, a kod nekih postaje izraženiji, ili se čak javlja prvi put. Isti je slučaj sa kosom i noktima. Za neke trudnice je to period jačanja kose i noktiju, a za neke period opadanja kose, cvetanja krajeva kose i listanja noktiju – navodi dr Mima Fazlagić.
Ona u svom priručniku za zdravu trudnoću objašnjava da pojedine trudnice osećaju svrab kože, koji je posledica njenog rastezanja. Najviše pitanja trudnice upućuju o strijama i šta bi trebalo da koriste da bi ih izbegle.
– Nažalost, odgovor je da nema efikasne terapije koja može da spreči njihovu pojavu. Presudan faktor za pojavu ili izostanak pojave strija je genetsko nasleđe svake pojedinačne trudnice. Ako koža ima smanjenu elastičnost i manjak kolagena, pojava strija je gotovo neizbežna. Javljaju se u predelu donje polovine stomaka i butinama. Izgledaju kao krivudave crvene linije i mogu biti bolne na dodir – kaže Mima.
Ako u trudnoći dobijete više od 12 kilograma, veća je verovatnoća da će se pojaviti strije. Posle porođaja njihova crvena boja bledi, ali ipak ostaju kao vidljivi trag na koži. Ne mogu se sprečiti, ali se mogu ublažiti svakodnevnom negom kože, korišćenjem krema i losiona. Takva vrsta nege smanjiće i osećaj svraba koji pojedine trudnice osećaju.
Veliki broj ovih neprijatnih pojava tokom trudnoće može se ublažiti čestim tuširanjem. Zbog promene pigmentacije, trudnice ne bi trebalo da se izlažu otvorenom suncu, a odlazak u solarijum
može učiniti pigmentne fleke trajnim.
Zubi su jedna od slabijih tačaka u trudnoći. Tokom trudnoće zubi postaju slabiji, desni otiču, stvaraju se „džepovi“ u desnima, a to pogoduje upalama i stvaranju upalnih procesa na desnima i
zubima. Poseta stomatologu je obavezna, čak i ako nemate ovih problema. Dobro je uraditi kontrolu i skinuti naslage sa zuba, jer se one mnogo brže stvaraju u trudnoći. Intervencije kod
stomatologa dozvoljene su tokom trudnoće, a dozvoljeno je i korišćenje lokalne anestezije tokom intervencija.
Nokte i kosu tretirajte hranljivim preparatima koji će omogućiti veću koncentraciju vitamina i bolji kvalitet kose i noktiju.
Lice negujte na uobičajen način, ali preporuka je češće korišćenje prirodnih maski i tretmana za lice, jer je zbog povećane cirkulacije bolja iskoristivost preparata.
Otoke na nogama možete rešiti masažom prirodnim gelovima na bazi kestena i bršljana, koji podstiču limfnu drenažu. Dobro su došle i masaže za trudnice koje će vam opustiti mišiće, smanjiti
otoke, a umnogome doprinose i psihičkoj relaksaciji.
Naravno, farbanje i depilacija su dozvoljeni.
Uspešno ste se prijavili