Do nedavno su sve trudnice radile ultrazvučne preglede koji su nezaobilazni u savremenoj kontroli trudnoće i kombinovani skrining prvog i drugog trimestra tzv. dabl i tripl testove. Pouzdanost ultrazvuka je oko 85 odsto i zavisi od vrste i starosti ultrazvučnog aparata.
Dabl i trpl testove, kao tradicionalne skrining testove, odlikuje visoka stopa lažno pozitivnih rezultata što praktično znači da će od 20 žena koje su pozitivne na dabl testu samo jedna da nosi plod koji ima neki od metaboličkih poremećaja. Takođe, ovakve testove odlikuje i visoka stopa lažno negativnih rezultata.
Još jedna stvar koja odlikuje invazivne prenatalne testove jeste sam postupak testova. Ovakvom analizom se utvrđuje da li postoji poremećaj ploda, putem plovode vode ili pupčanika, što podrazumeva da se trudnica bode iglom u stomak.
Sa pojavom neinvazivnih prenatalnih testova, to više nije slučaj. Dovoljno je da odete u laboratoriju i da date krv, pa da nakon 7 do 10 dana dobijete detaljne rezultate o plodu. Za samo nekoliko minuta (koliko je potrebno da se izvadi krv) uradićete genetičko testiranje bebe u prenatalnom periodu na 50 metaboličkih poremećaja i bolesti.
Šta je neinvazivni prenatalni test?
Neinvazivni prenatalni test pruža informacije o zdravlju hromozoma bebe u trudnoći, na potpuno bezbedan i siguran način. Daunov sindrom je najčešća genetička nepravilnost, ali se rađaju i deca sa Edvardovim, Patau ili Tarner sindromom. To su različiti poremećaji na DNK lancu bebe koji uzrokuju rađanje deteta sa posebnim potrebama.
Ono što je zajedničko za sve prenatalne testove jeste da su oni precizniji od drugih skrining testova i da su za razliku od dijagnostičkih testova kao što su amniocenteza i analiza horionskih čupica potpuno bezbedni.
Jedan od najnovijih testova nove generacije je Veracity by Premium Genetics koji omogućuje i testiranje očeva tako što se koristi krv od majke, dodaje se i očev uzorak i radi se analiza monogenetskih metaboličkih procesa i bolesti odnosno naslednih oboljenja prouzrokovanih mutacijom jednog gena.
Kada možete da uradite neinvazivne prenatalne testove, kako izgleda cela procedura testiranja i šta sve može da otkrije, saznajte u našem video prilogu:
Pročitaj još:
Budućnost je stigla u Srbiju: Neinvazivne prenatalne testove od sada mogu da rade i OČEVI!
Prinova stiže u martu: Bojana Barović i Nikola Rokvić otkrili pol deteta!
Uspešno ste se prijavili