Kada pogledate bilo koju oblast medicine, videćete da se sve bolesti mogu izlečiti ako se na vreme otkriju. Isti slučaj je i sa karcinomom dojki. Da bi se otkrio na vreme neophodno je da se ide na redovne preglede barem jednom godišnje. Ne dozvolite da sebi budete poslednji na listi prioriteta i da vam sve bude preče od tih pola sata koliko ćete izdvojiti za pregled kod lekara.
Predstavnici Srpskog foruma protiv raka dojke – „Evropa Dona Srbija“, upozorili su da se u Srbiji godišnje otkrije 4.600 žena obolelih od raka dojke, što znači da se dnevno dijagnostikuje 13 obolelih, a nažalost svakog dana od te bolesti umru po četiri žene.
Zato se danas na tribini govorilo o zdravlju grudi i tome šta mi možemo da doprinesemo kako bi sprečili najgore – kancer dojke. Ovogodišnja kampanja realizovala se pod sloganom „Ne dozvolimo da nas rak dojke preduhitri, napravimo pravi izbor“.

Jasmina Lukić, Foto: Jakov Simović
– Trebalo bi da čuvamo svoje zdravlje, da se pravilno hranimo, vežbamo i da ne dozvolimo da imamo prekomernu težinu, a da nam mamografski pregled bude obaveza. Istraživanja su pokazala da fizička aktivnost i utiče pozitivno na smanjenje rizika oboljevanja od raka dojke, a čak 10-16 odsto svih maligniteta dojke prouzrokovano je fizičkom neaktivnošću – kaže Jasmina Lukić, jedna od osnivača Foruma „Evropa Dona“.
Prvi mamografski pregled trebalo bi da obavite između 40. i 45. godine, a zatim se mamografije ponavljaju jednom u dve godine. Program organizovanog skrininga na teritoriji Republike Srbije počeo je 2012. godine, što znači da žene starosti između 50 i 69 godina dobijaju pozive da se jave na mamografiju, jednom u dve godine.
I pored svega toga, žene se i dalje ne javljaju na redovne preglede i odlažu odlazak kod doktora. Istraživanje koje je uradio Institut za onkologiju i radiologiju pokazalo je zašto žene (ne)odlaze na preglede.

Dr Ana Jovićević, Foto: Jakov Simović
– Najčešći odgovori za odlazak na pregled dojki su po „savetu lekara, pre svega ginekologa, ali i lekara opšte prakse“, svaka treća žena izjavila je da dolazi jer „želi da brine o svom zdravlju“, a dosta je i onih koje se na Institut javljaju jer imaju u porodici slučajeve raka dojke. Više od polovine njih je izjavilo da ne ide na preglede jer „nema nikakve probleme“, pa „nije bilo potrebe“. Sledeći razlog je to što „niko u porodici nije imao rak dojke“, pa „nije bilo potrebe“. To su, ujedno, i dve najčešće zablude – kaže dr Ana Jovićević sa Instituta za onkologiju i radiologiju.
Na preventivne preglede je potrebno da idete redovno, ali i da sami kod kuće pregledate grudi. Kada se to radi i na koji način saznajte u našem video prilogu:
Pročitaj još:
Milica je pobedila rak dojke, a njenu poruku mora da čuje svaka žena!
One su pobedile rak dojke, a neka vam njihov primer bude lekcija da redovno idete na preglede
Neka vas i primer Marine Tucaković opomene da redovno idete na pregled dojke!
Uspešno ste se prijavili