Svaki roditelj verujemo da je uzbuđen jer njegovi mališani ulaze u svet odgovornosti i počinju da stiču nove radne navike.
Bilo da su u pitanju đaci prvaci ili školarci viših razreda svi oni treba da imaju užinu kao obavezan obrok u toku dana, tačnije školskih obaveza. I to je jedna od prvih obaveza sa kojom se svi oni susreću.
Uvek su se roditelji delili na one koji daju deci novac za užinu i one koji spremaju kod kuće obroke. U koju grupu vi spadate?

Foto: Profimedia
Trebalo bi svi vi roditelji da znate da je vaša obaveza da brinete o organizaciji obroka dokle god je dete- dete. Prvo bi bilo dobro da se raspitate da li u organizaciji škole postoji kuhinja ili menza koju treba uplaćivati kako bi vaše dete svakodnevno jelo tamo sa drugarima. U skopu toga, ukoliko to postoji u školi u koju ide vaše dete, ne zaboravite da s vremena na vreme proveravate sa zaposlenima i decom da li oni tamo jedu.
Naravno na listi rešenja za ovu situaciju je gore pomenuti novac za užinu, kao i spremanje u kući. Koje rešenje je najbolje i najadekvatnije za prvilan razvoj i vaspitanje mališana? Istraživali smo i došli do interesantnih saznanja.

Foto: Profimedia
– Prvo i osnovno pravilo koje svaki roditelj treba da poštuje jeste to da dete ne bi trebalo gladno da ide u školu. Na samom početku škole mu stvorite naviku da makar nešto pojede ili popije pre odlaska. Ukoliko negoduje ili je previše pospano da bi jelo, budite strpljivi i istrajni u svojoj odluci da se ne izlazi iz kuće praznog stomaka, pa makar to bila i šolja mleka, značiće im. To svakako zdrava navika koja se vežba i razvija postepeno – kaže Radmila Grujičić, školski psiholog.
Pored prvog obroka u kući, dolazimo do sledećeg stepenika- veliki odmor. Spremati ili kupovati, pitanje je sad?!

Foto: Profimedia
– Univerzalno pravilo jeste da detetu do trećeg razreda osnovne škole roditelji treba vode računa o užini i svim obrocima, jer je dete suviše malo da bi imalo svest šta mu je potrebno tokom dana od hrane i tome slično. Međutim, posle trećeg razreda, već od 10. godine dete može samo da pravi sendviče i slične obroke, pod nadzorom roditelja ukoliko je potrebno. U tom dobu se stiče određen nivo zrelosti kada je i potrebno da dete razvije navike i obaveze koje su u vezi sa njegovom ishranom. Čak i poželjno das e uči da sam sebi sprema užinu i razmišlja o njoj – poručuje Radmila Grujičić, školski psiholog.
Dragi roditelji, neka ovaj septembar počne u pravom smeru, sa zdravim navikama. Razmislite o ovome svaki sledeći put kada vaše dete krene na nastavu.
Pročitaj još:
Da početak škole bude povod za radovanje: Pomozite đacima prvacima da se prilagode novom okruženju!
Za zdravije detinjstvo: Ovih 11 pitanja treba da postavljate deci tokom njihovog odrastanja!
Ne kažnjavajte dete kada nešto pogreši, već mu objasnite u čemu je problem!
Uspešno ste se prijavili