Možda gubite strpljenje sa sagovornikom ili ne znate da se postavite kako treba i povedete „kole“ na svoju stranu. Ali to se rešava.
Strani naučnici smatraju da postoji trik star 350 godina koji je vrlo prilagodljiv u današnjem vremenu, čak delotvorniji od svih drugih saveta koje svakodnevno slušamo na raznim „lajf kouč“ radionicama.
Francuski filozof Blez Paskal (1623-1662) ima svoju analizu o suočavanju različitih pogleda i mišljenja. Savet je na izgled vrlo jednostavan – caka je da kažete ljudima da su u pravu i tada počinje vaša moć uveravanja. Na ovu teoriju se nadovezao i Artur Markman, profesor psihologije sa Univerziteta Teksas u Ostinu. On smatra je ovo tačno i primenljivo jer je dobar start za rušenje odbrambenog zida, a to je neophodno za vođenje konverzacije u vašu korist. Morate dati sagovorniku šansu da se predomisli, ali iz afirmativnog položaja.

Foto: Profimedia
Ukoliko odmah krenete sa osudama, neslaganjem, isticanjem argumenata zašto nisu u pravu i zašto njihovo mišljenje „ne pije vodu“, gotovi ste, upadate u začarani krug u kojem ništa nećete dobiti, samo ćete izgubiti i to prvo živce.
S druge strane, ako potvrdite njihovo teoretisanje i suptilno okrenete stvar u svoju korist, bićete na dobitku.
Naime, treba da sagledamo i saslušamo šta osoba preko puta nas ima da nam kaže i „uhvatimo se“ za neku zajedničku stavku, makar ona bila i najmanja.

Foto: Profimedia
Dakle, pogledamo situaciju iz njegovog ugla. Zatim, skrenete pažnju nakon dela „upravu si“ da je propustio da pogleda stvari iz drugog ugla, pa mu onda predstavite svoje ideje. Pozitivno se reaguje na sugestije kada se predlože iz pozitivnog, afirmativnog stava, a ne početnom negativnošću.
Probajte tehniku i očekujte dobre rezultate i dobro sklopljene poslove.
Srećno.
Pročitaj još:
Verovali ili ne, razgovor sa samim sobom u trećem licu se preporučuje, a evo i zbog čega!
Uspešno ste se prijavili