Često možemo da čujemo, ali i vidimo ljude koji „konsultuju“ sami sebe za ideje, zar ne?! Naravno ne mislimo na poslovne ljude koji razgovaraju putem blutut slušalica pa izgleda kao da pričaju sami sa sobom, već one prave monologe na koje se malo ljudi usuđuje.
Kažu mnogi da kada ste ljuti, uznemireni ili u nedoumici trebalo bi da razgovarate sami sa sobom u trećem licu jednine, ludost ili rešenje problema? Možda vama deluje ludo, ali zapravo prema mnogim studijama je upravo vođenje tog monologa odraz inteligencije.
Dobro, sada kada smo utvrdili da treba da pričamo sami sebi neke stvari, idemo dalje.
Naime, kada govorimo o ovoj temi, za početak treba da razgraničimo razgovor u prvom i u trećem licu jedine.

Foto: Profimedia
Menjajući način obraćanja sebi (u prvom ili u trećem licu) menjamo položaj dva moždana „okidača“ u cerebralnom korteksu, središtu razmišljanja, te i u amigdali. Amigdale se nalaze u središtu mozga u visini slepoočnica i predstavlja dve spojene žlezde veličine badema koje čuvaju naša sećanja koja dalje mogu da izazivaju strahove. Dakle, to je središte emocija. U odnosu na to u koji smo se položaj stavili (uz pomoć vlastitog načina govora) približavamo se ili udaljavamo od sebe i ojačavamo ili smanjujemo emocionalni intenzitet komentara na vlastiti račun.
Da pojasnimo i slikovito predstavimo jednim primerom.
Ukoliko treba da idete u veliki market i kupite bananu. Ukoliko budete naglas sebi rekli: “ Milice, kupi banane“, mozak će uz pomoć svojih čula napraviti vizuelnu identifikaciju i stvoriti sliku traženog predmeta. Izgovaranjem na glas rečenica, činite ih opipljivim i samim tim pomenuta banana će biti brže pronađena.

Foto: Profimedia
S druge strane da se vratimo na ljutnju, uznemirenost i druga emotivna stanja.
Kada ste u problemu stručnjaci savetuju da je pohvalno ukoliko možete da stvari nazovete pravim imenom sami sebi na glas i to u trećem licu, oslovljavajući sebe imenom jer se na taj način stavljate u poziciju savetodavca, druge osobe koja „onoj sebi koja je u problemu“ pruža pomoć. To je mali trik kako da u kriznoj situaciji dostignemo više ciljeve, brže i udaljimo se od problema, tačnije dođemo do razrešenja situacije.

Foto: Profimedia
Potvrđeno da nas korišćenje vlastitog imena umesto zamenice „ja“ u razgovoru sa samim sobom mogu osloboditi strahova i omogućiti nam da deleći sebi savete budemo mudri kao što smo kada ih, na primer delimo drugima. Na sajtu „psiholog-rijeka“ stručnjaci govore o tome da obratite li se sebi u prvom licu velika je verovatnoća da ćete se u stresnim okolnostima zbuniti. Oslovite li se pak imenom, vaši izgledi za uspeh će se uvećati. Zašto? Zato što takav pristup, primenjen na poseban način u specifičnim okolnostima, omogućava mozgu da funkcioniše najbolje što može.
Psihološka udaljenost obraćanja sebi kao drugoj osobi omogućuje povećanu samokontrolu i dopušta nam da mislimo jasnije. Ovo je sjajan način da sredimo misli i damo im smisao. Odbacimo neporebno, a primenimo korisno.
Tako da, ne brinite o tome kako izgledate u očima drugih, mislite o sebi i nađite vremena da proćaskate sami sa sobom jer je to razgovor zlata vredan.
Pročitaj još:
Rešite se straha za tri minuta: Energetska psihologija vas uči kako
Za zdravije detinjstvo: Ovih 11 pitanja treba da postavljate deci tokom njihovog odrastanja!
Roditelji, neka vaš školarac tokom raspusta zaboravi na knjigu i posveti se druženju i hobiju!
Uspešno ste se prijavili