Poštapalice, nerazgovetnost, nepravilan tempo izečenih misli i narodski rečeno „mumlanje“ čest su problem mnogih prilikom govora. Sigurni smo da i u vašoj okolini ima neko koga ne možete baš najbolje da razumete šta priča, jer ima „lenj govor“, odnosno jedva i da otvara usta dok izgovara reči. Koliko njih u vašem društvu, pa možda i vi sami, imate mnogo uzrečica koje neprestano ponavljate u svakoj rečenici?
U našem narodu se može čuti „Šta ima da se trudim kako ću nešto da kažem, pa ne radim ja na televiziji“. Neretko se javni nastup vezuje samo za ljude koji se bave javnim poslom, što je potpuno pogrešno.

Foto: Srđan Pajić
Veština lepog govorenja je potrebna apsolutno svima. Ideje koje želimo da predstavimo svakako će se više uvažavati ako se one sa ispravnim govorom objasne. Šta uopšte znači ispravan govor? Koliko je kultura govorenja zastupljena u našem obrazovanju? Ovo su pitanja koja su se danas prožimala na predavanju namenjenom za studente pod nazivom „Izrazi se“. I oni imaju često javni nastup – jedan od njih je onaj kada treba da polažu ispit.
Prodavci na pijacama, marketima, buticima… ljudi koji rade za pultom, vozači, medicinski radnici… svi mi u svakodnevnom životu obavljamo javni nastup. Neko sa više, a neko sa manje uspeha.
Zato su studenti Univerziteta u Beogradu krenuli na vreme da se obrazuju. Da nauče da neguju svoj glas i da razvijaju govor. U čitaonici odeljenja umetnosti Biblioteke grada Beograda održana je prva besplatna radionica javnog govora.

Foto: Srđan Pajić
U prisustvu velikog broja studenata sa više od 30 različitih fakulteta beogradskog Univerziteta prisutnima se na početku obratila direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov.
– Kao javna ustanova koja neguje čitanje zainteresovani smo i za kulturu javnog govora i način na koji se u tom javnom govoru učestvuje. Govor u svakodnevnom našem životu, a posebno u medijima, poprimio je zabrinjavajuće razmere. Veština dobrog govorenja vam pruža prednost u odnosu na druge. Projekat „Izrazi se“ predstavlja odličan način da uz prave stručnjake studenti unaprede svoju izlagačku pismenost – rekla je Ninkov.
Prvo predavanje održao je komunikolog Slobodan Roksandić, jedan od osnivača Udruženja „Izražajnost“, koji je istakao da je ovakav vid edukacije neophodna dopuna formalnom obrazovnom sistemu.
– Nisu samo studenti Filološkog i Pravnog fakulteta dužni da neguju kulturu govora. Kad želimo da kažemo ono do čega nam je stalo, kad želimo da predstavimo sebe ili neku svoju ideju, ma šta da studiramo, treba da radimo na svom javnom nastupu – naveo je Roksandić.

Foto: Srđan Pajić
U sklopu edukacije udruženje za razvoj i unapređivanje kulture javnog govora „Izražajnost“ sprovelo je anketu u kojoj je učestvovalo više od dvesta studenata. Rezultati ankete su pokazali da studenti nedvosmisleno smatraju da se u toku obrazovnog procesa nedovoljno bavimo kulturom govora, kao i da je dikcija u javnoj sferi na niskom nivou.
Projekat „Izrazi se“ realizuje se na inicijativu Udruženja „Izražajnost“ uz podršku Sekretarijata za kulturu grada Beograda i prisustvo predavača Instituta „Main Point“. U Biblioteci grada Beograda u naredna tri meseca održaće se niz edukativnih radionica a za novembar je planiran završni događaj, koji će biti otvoren za javnost.
Pročitaj još:
Ovakvoj predstavi još niste prisustvovali: Publika se pridružila glumcima na bini, evo i zašto!
Mladi više “ne pišu kao što govore”: Da li je savremena komunikacija problem ili trend?
Prikažite sebe u punom sjaju: Krenite na kurs dikcije i javnog nastupa
Uspešno ste se prijavili