Ovim problemom su se bavili stručnjaci iz Centra za poremećaj spavanja sa sedištem u Njujorku. Iako ste mislili da ste se samo prepali ili štrecnuli od straha da ne padnete, ovaj fenomen ima i svoje ime. U pitanju je hipnagogičko trzanje.
– Radi se o nenamernom ili nesvesnom mišićnom trzaju koji se dešava onda kada osoba tone u san. Fenomen je povezan sa hipnagogičkim stanjem i karakteriše se kao – tranzicijski period između svesnog i spavanja – kaže Karl Bazil ispred ovog Centra.
Za one koji se ne sećaju da im se ovo dogodilo, postoji objašnjenje da i njima zna da se desi ovaj fenomen samo što ih ne probudi toliko jako da budu svesni situacije. Stručnjaci veruju da u tom trenutku dolazi do neurološkog „rvanja“ između moždanog sistema koji želi da nas drži budnim i onog koji nas ohrabruje da zaspimo.

Foto: Profimedia
Najprostije objašnjeno, tokom ovog prelaznog stanja mehanizam za spavanje obično pobedi, ali onaj koji želi da budemo budni nastavlja da se bori.
– Kada se uspavate mišići se opuste, ali onaj deo koji želi da budete budni povremeno pretera sa svojom željom i onda dolazi do trzanja mišića – istakao je Karl.
Ti trzaji nisu strašni, ne posmatraju se kao medicinski problem, pa se zato i ne istražuje toliko.
Da li se i vi trzate u fazi polu-sna?
Pročitaj još:
Nedovoljno ili previše sna može da bude krivac za višak kilograma, ali i uzročnik nekih bolesti
Da dnevna dremka ne ošamuti: Evo koliko sna je potrebno da napunite energiju!
Nikada ne zanemarujte snove: Ukoliko ih zapamtite onda ih i protumačite na pravi način!
Uspešno ste se prijavili