Dolaskom proleća i leta povećava se šansa za ujede insekata jer ljudi „grabe“ svaki slobodan momenat da borave u prirodi.
Danas ćemo se osvrnuti na ujed stršljena, jer se smatra da je on najopasniji.
Zapravo, prilikom ujeda je neminovno da dođe do reakciju kao što su otok, crvenilo, bol na tom mestu, a nije retko da se pojavi i alergija, ili toksična ili neka koja je za vas skroz neuobičajna. Sve to se dešava ubrizgavanjem otrova ovog opnokrilca koji u ljudskom organizmu može da izazove mnogobrojne poremećaje, pa i da dovede do smrtnog ishoda.
Na svu sreću stopa smrtnosti od ujeda stršljena je izuzetno mala.

Foto: Profimedia
Najčešće se dešava to da završite sa oteklom rukom i blagim crvenilom. Vrlo je važno da znate kako se reaguje u ovim situacijama jer ćete samo na taj načim moći da pomognete i olakšate sebi.
Prvo i osnovno pravilo je da odmah izvadite žaoku ukoliko je do uboda došlo i da povređeno mesto tretirate hladnim oblogama. Svakako ukoliko primetite neobične reakcije ili je u jed na neobičnom mestu (vrat, grlo) pa dolazi do gušenja, neophdno je odmah zvati hitnu pomoć. Isto je i u slučaju ako ste alergični na ujede insekata.
Ukoliko se pak, sve završi blažim reakcijama savetuje se da hladan metal držite na povređenom mestu (kašiku, nož…). Takođe u narodu je poznat „babski recept“ koji svi pčelari i smatraju da je delotvoran jeste da se tableta aspirina navlaži i stavi na mesto gde vas je ujeo stršljen.
Vrlo je važno da ne paničite, reagujete na vreme i javite se lekaru ako ima potrebe za tim, odnosno ako su reakcije ozbiljnije od gore napisanih.
Pročitaj još:
“Gospoda” moljci: Hrabro objavite rat insektima koji štete vašoj garderobi!
Insekti od kojih “boli glava”: Izbacite mrave iz kuhinje uz brz i jednostavan recept!
Uspešno ste se prijavili