Mnogo je pitanja i dilema koje muče žene, a ogroman broj često neproverenih informacija unosi dodatnu zabunu. Jedno je sigurno, više od 60% neplaniranih trudnoća završi se abortusom, što je nažalost višedecenijski metod planiranja porodice u Srbiji.
Reproduktivno zdravlje kao stanje fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, u svim oblastima vezanim za reproduktivni sistem, u svim fazama života podrazumeva da su ljudi u mogućnosti da imaju zadovoljavajući i bezbedan seksualni život i sposobnost da imaju potomstvo, kao i slobodu da odluče da li će ga imati, kada i koliko često. Primena savremene kontracepcije je efikasan način za prevenciju neplanirane trudnoće i abortusa, pa samim tim doprinosi očuvanju reproduktivnog zdravlja.
Najveći broj neplaniranih trudnoća dogodi se kada nije primenjen nijedan metod kontracepcije ili se odabrani metod ne primenjuje adekvatno. Moderne, efikasne i bezbedne metode kontracepcije prisutne su i kod nas, ali ako je suditi po statističkim podacima, građani Srbije naročito mladi, ne planiraju porodicu, pa ne koriste ni kontracepciju. Tradicionalne a ujedno i najrizičnije metode poput “kalendar metode“ (računanje plodnih dana) kao i coitus interruptus (prekinuti snošaj) najprisutnije su, što za posledicu ima veliki broj neželjenih trudnoća, koje se u najvećem broju slučajeva završe abortusom.

Foto: Profimedia
Moderne metode kao što su hormonska kontracepcija (pilule), intrauterina kontracepcija (spirala), retko se koriste. Upotreba kondoma je najrasprostranjenija metoda koju u Srbiji koristi 33% seksualno aktivnih. Pored zaštite od neplanirane trudnoće, kondomom se postiže i zaštita od polno prenosivih bolesti. Istovremeno, oralnu kontracepciju u Srbiji usled predrasuda koristi tek nešto više od 2% žena. Poređenja radi, u visokorazvijenim zemljama gde su najniže stope abortusa, procenat primene kontraceptivnih pilula kreće se i do 50% pa čak i 70%. Sve to ukazuje da je potrebno da se radi na edukaciji mladih, ali i svih koji su prenosioci poruka i imaju uticaj na populaciju u reproduktivnom dobu. Zato je važno da svaka žena bude svesna da temelj zdravlja prvenstveno počiva na dobijanju informacija od strane stručnjaka i obavljanju redovnih ginekoloških pregleda. Idealno kontraceptivno sredstvo treba da je neškodlivo, delotvorno, prihvatljivo i dostupno. Odluku o vrsti kontracepcije koja će se koristiti trebalo bi da donesu žena i ginekolog zajedno, nakon detaljnog razgovora.
– Svest o važnosti reproduktivnog zdravlja je u razvijenim zemljama daleko veća nego kod nas iz razloga bolje informisanosti i pravilnom korišćenju modernih kontraceptivnih metoda, u najvećem broju slučajeva upravo pilule. Pored kontraceptivnih, nekada postoje i medicinske indikacije za primenu oralne kontracepcije. Najbitnije je da postoji individualni pristup edukovanih ginekologa prema svakoj ženi, kako bi se odredila idealna metoda zaštite od neželjene trudnoće, dok žena ne bude spremna za rađanje – kaže prim. dr Ivan Bojović, ginekolog u klničko-bolničkom centru Zvezdara.
Primena redovne kontracepcije omogućava ženama da zdravu, željenu trudnoću ostvare u pravom trenutku, što je od izuzetnog značaja za nju samu, porodicu, ali i čitavo društvo.
Najčešće zablude i predrasude u vezi sa anti bebi pilulama
- Dobiću u telesnoj težini – ugojiću se – do sada urađene kliničke studije pokazale su da je ovo zabluda, odnosno da anti baby pilule nemaju nikakav uticaj na promene telesne težine
- Povećavaju dlakavost– upravo suprotno, današnje niskodozne “pilule” se često koriste za lečenje povećane maljavosti i akni koje su posledica poremećaja u ravnoteži hormona.
- Pune su hormona i jako su štetne – uopšte ne. Današnje “pilule” imaju veoma malu dozu hormona (5-10 puta manju nego u doba kad su počele da se koriste), nisu štetne već su veoma korisne u očuvanju reproduktivnih organa, a samim tim i zdravlja žene. Pilule se mogu koristiti i u terapiji nekih hormonskih poremećaja.
- Poremetiće se ciklus – potpuno suprotno, pilule imaju povoljan uticaj na menstrualni ciklus – krvarenja postaju uredna, kraće traju, oskudnija su i bezbolna, a PMS nestaje.
- Nakon “pilula” neću moći da ostanem trudna – to je zabluda, ovulacija se uspostavlja već sledećeg ciklusa nakon prekida uzimanja “pilula” tako da je trudnoća moguća odmah naredni mesec.
- Povremeno treba napraviti pauzu sa pilulama – potpuno suprotno! Nije potrebno niti poželjno prekidati primenu “pilula” zbog tzv.“odmora” od lekova. Bezbedno ju je koristiti godinama, u kontinuitetu. Prekid u korišćenju je potreban samo i isključivo onda kada se žena odluči na trudnoću.
Pročitaj još:
Kako mi je pilula za dan posle sačuvala letnju ljubav u najlepšem sećanju
Pet najvažnijih odgovora na pitanja o hormonskoj kontracepciji
Uspešno ste se prijavili