Mi smo testirali spavanje na poslu u trajanju od 15 minuta. Ideja nam nije bila da se fokusiramo i istražujemo koliko ćemo biti produktivni i voljni, već je ova tema nastala baš nakon te dremke.
Posle loše prespavane noći od svega tri sata i već pet sati rada na poslu, došao je period „padanja glave“ na sto. Pošto nije bilo izbora morala sam da se naslonim na fotelju i barem malo odmorim kako bih mogla da nastavim sa radom.
Moj odmor trajao je svega 15 minuta, a kada sam se probudila zaista se više nisam osećala pospano i bila sam mnogo odmornija nego sat vremena pre. Kroz razgovor sa kolegama pomislila sam da li je zaista moguće da je tačna ona mantra: „Nekoliko minuta popodnevne dremke puni baterije“, pa smo tako zajedno i istraživali ovu temu.
Prema novim istraživanjima, sve što bi nam zaista trebalo je solidan 10-minutni odmor za povećanje fokusa i produktivnosti. Istraživači su testirali četiri vremenska intervala: 10-20, 30 minuta, sat i sat i po vremena. Evo rezimea rezultata:

Foto: Profimedia
Od 10 do 20 minuta
Ako ste preumorni, ali i imate puno posla, sa spavanjem u ovom trajanju ćete za relativno kratko vreme značajno povećati svoju energiju i koncetraciju; samo vodite računa da ne zaglavite i greškom se probudite kasnije nego što ste planirali.
30 minuta
Neka istraživanja pokazuju da dremke od pola sata dovode do pospanosti još bar toliko vremena posle buđenja. Tek nakon tog perioda ćete biti u potpunosti spremni da se uhvatite u koštac sa vašim obavezama.
Sat vremena
Popodnevno spavanje od sat vremena će vam pomoći da nakon ustajanja bolje pamtite činjenice, imena i lica. Energiju, međutim, ćete povratiti tek posle nekog vremena.
Sat i 30 minuta
Za sat i po ćete sigurno proći i kroz plitki, a i normalni noćni tzv. duboki san. Dremka ove dužine će vas sigurno lišiti kilavosti po buđenju, tako da ne morate da brinete da ćete biti nespremni za akciju nakon nje. Ako imate vremena i umorni ste, naša preporuka je da se odlučite za 90 minuta popodnevnog spavanja.
Postoji još jedna stvar koja je bitna kada je popodnevni san u pitanju. Morate da odredite vreme dremke, jer ukoliko kasno zaspite postoji mogućnost da ćete poremetiti pravi noćni san, koji je najbitniji, i da ćete loše spavati uveče. Najbolje vreme za dremku je neko rano popodne.
Pročitaj još:
Na poslu ste, a rado biste dremnuli? Pokažite ovaj tekst šefu i odmorite se!
Razbijamo mitove: Da li se ostvaruje ona želja koja se zamisli pred spavanje u novom stanu?
Uspešno ste se prijavili