Nedavno je slučaj nasilja u porodici, u kojem je prijavila nekadašnjeg supruga Nikolu Pavlovića, zastareo.
– Prijavila sam bivšeg supruga za nasilje nad mnom i detetom, on je dobio i zabranu prilaska, a uz to borila sam se za starateljstvo nad detetom. Krivična prijava ide na jednu stranu, starateljstvo na drugu i u međuvremenu su oni doneli odluku da je on bolji staratelj za dete. Socijalno je donelo da meni pripadne dete, međutim neki advokati su korumpirani sa veštacima, gde veštaci određuju ko je podobniji roditelj po njihovom psihološkom modelu. Tako da veštaci, zbog toga što primaju mito i novac, napišu da je suprotna strana podobnija – rekla Sindi u jutarnjem programu Jovane i Srđana na Prvoj televiziji.
– Po mišljenu veštaka kažu da sam ja podobna kao roditelj, a i moj muž. Međutim, tu piše da on bolje otkriva potrebe deteta i da je dete emotivnije i vezanije za njega iako je kod mene bilo pre toga četiri godine. Na osnovu samo te jedne rečenice oni vam oduzimaju pravo na dete i pravo na starateljstvo, a u tom momentu je bila podignuta prijava za nasilje protiv njega – rekla je Sindi u emisiji.
Sindi razmišlja o Strazburu.
– Imala je četiri godine kada sam se razvela. Pitala sam advokata i za Strazbur. Gubim sva prava na dete, kao da nikada nisam bila majka, koja ćerku viđa utorkom i četvrtkom po dva tri sata i svaki drugi vikend i tako četri godine i to je premalo za dete i majku koja može da brine o svom detetu i ja sad ne mogu ništa da uradim. Nigde ne piše da sam ja loša majka, da nisam podobna. Pita me što nisam sa njom. Kad je bila mala, govorila sam joj da mama ima mnogo posla i da mora da bude sa tatom. Plakala je, a ja sam morala da budem jaka za nju i da ostanem zdrava – očajna je bivša modelsica.
Ukoliko ste vi žrtva nasilja, važno je da znate gde, kada i kome možete da se obratite za pomoć.
– Osoba koja trpi nasilje može otići u prvu policijsku stanicu i prijaviti nasilje, a policija će odmah reagovati. Osoba se može obratiti i Centru za socijalni rad gde će dobiti potrebnu psihološku pomoć, a i pravnu jer je Centar takođe ovlašćen za pokretanje sudskog postupka, kao i prikupljanje dokaza da zaista postoji nasilje u porodici. Ako je nasilje bilo fizičko, izuzetno je bitno otići u zdravstvenu ustanovu gde ćete reći šta se desilo i biti pregledani, dobiti izveštaj lekara, što će kasnije biti dokaz na sudu. Dokaz na sudu su i izjave svedoka, kao i predmeti koji su korišćeni prilikom sprovođenja nasilja. Takođe je važno znati da pravnu zaštitu ne uživa samo osoba koja je fizički zlostavljanja, već i psihološki, seksualno, ekonomski. Uhođenje osobe, zabrana da se zaposli, prekomerna ljubomora, uskraćivanje novca, sve to spada u nasilje – kaže advokat Tanja Marković, a više o ovoj temi pročitajte OVDE.
Sa druge strane postoje određeni uslovi kada Centar za socijalni rad može da vam oduzme dete, a detaljnije o tome čitajte u posebnom tekstu.
Kada roditelji ne mogu da se dogovore, kome pripada dete?
Situacija može da se zakomplikuje ukoliko roditelji ne mogu da se dogovore o starateljstvu nad detetom ili decom. Tada sud, nakon što dobije izveštaj Centra za socijalni rad, čiji su radnici prethodno razgovarali sa roditeljima, donosi odluku ko će biti staratelj i na koji način će drugi roditelj da viđa dete.
– Uobičajeno je da dete ili deca pripadnu majci. Izuzetni su slučajevi kada se dokaže da je majka poročna ili ima lekarski nalaz da nije sposobna za brigu o deci. U tim slučajevima otac postaje staratelj. Sud uglavnom donosi odluku da roditelj koji nije staratelj može dete da viđa dva dana u nedelji i svakog drugog vikenda. On je tada u obavezi da u dogovoreno vreme i na dogovorenom mestu uzme dete i da ga u dogovoreno vreme na dogovoreno mesto vrati. Takođe, on ima pravo da slavi sa detetom svaki drugi rođendan, da bude sa njim na dan krsne slave, za svaki drugi državni i verski praznik i određen broj dana tokom letnjeg i zimskog odmora – objašnjava advokat Vukašin Sekulić.
Detaljnije o ovoj temi pročitajte OVDE.
Pročitaj još:
Bolje da se vi dogovorite, nego da sud odlučuje: Kome dete pripada nakon razvoda?
Samo u OVIM situacijama Centar za socijalni rad sme roditeljima da oduzme dete
Uspešno ste se prijavili