Tema da otac koji je podizao dete zapravo nije biološki otac je priča koja se neretko prožima kroz filmove i serije. Pogotovo kada su telenovele u pitanju, nekako se i pre početka emitovanja očekuje da će se ta situacija desiti. Ipak ovakav scenario nije samo mašta tima koji stoji iza tog ostvarenja. Praksa je pokazala da je u svetu mnogo očeva za koje se kasnije ispostavi da zapravo nemaju ništa zajedničko sa detetom za koje su mislili da je njihovo. Ni u Srbiji nije situacija bolja.
– Statistika je pokazala da u Srbiji 25-30 odsto očeva, koji su radili nalaze DNK radi utvrđivanja roditeljstva, nisu biološki očevi te dece. To su podaci koji su cirkulisali u medijima i svako ko pogleda te podatke stvarno ostane zapanjen, ali postoji i stvar koju je važno pomenuti. To je podatak od ljudi koji su išli da utvrđuju očinstvo, a to znači da su oni već imali neku sumnju – kaže ginekolog Mima Fazlagić.
Ona navodi da se tokom njene, 32 godine duge karijere u ginekologiji, susretala sa raznim slučajevima. Da žene sumnjaju da li je dete od partnera sa kojim su u tom trenutku, pa se ispostavi da jeste, da smatraju da je njihov suprug otac deteta pa kasnije se ispostavi da nije. Kakav je onda odnos tog bračnog para?
– Zaista je kod mene dolazilo mnogo žena sa raznim pričama, tako da u Srbiji ima zaista dosta takvih slučajeva. Ali desilo se jednom da je biološki otac deteta sumnjao u suprugu i to da je dete zaista njegovo. U neznanju supruge je otišao sa detetom da uradi DNK analize i rezultati su pokazali da on jeste otac. Kasnije taj brak nije uspeo jer ona nije mogla da se izbori sa činjenicom da on sumnja u nju za takve stvari i radi testove njoj „iza leđa“ – otkriva dr Fazlagić.
Ukoliko imate neko pitanje za dr Mimu Fazlagić pišite nam u komentarima, a ona će lično da vam odgovori na njih!
Ovakvi testovi se radi na Institutu za sudsku medicinu, na Biološkom fakultetu, ali ima i mnogo privatnih klinika koje rade ove analize. Rezultati se čekaju od nedelju do dve nedelje, a sve analize DNK su jako poverljive.
Postoje i slučajevi u kojima žene ili muškarci sumnjaju ko je biološki otac deteta, još dok je beba u stomaku.
– Tada se amniocintezom ili biopsijom horiona utvrđuje očinstvo. Izvade se ćelije ili iz bebine posteljice ili iz plodove vode ili iz krvi ploda i uz pomoć toga je vrlo lako odrediti genetiku – kaže ginekolog.
Da li su ovakvi nalazi rizični? Da li može DNK materijal da zastari? Kako izgleda cela procedura utvrđivanja očinstva? Ove nedoumice rešiće vam dr Mima Fazlagić. Poslušajte šta ima da kaže:
Pročitaj još:
Putovanje sa bivšim i sa decom nakon razvoda: Dobro razmislite da li ste spremni
Ako vaše dete ne želi da se igra sa drugom decom u parku, ovo je tekst za vas
Uspešno ste se prijavili