Ovo je neka univerzalna formula, ali ako biste uzeli tabele samo svetki poznatih nutricionista koji se bave ovom temom, videli biste da se čak ni te brojke ne slažu. Dok jedni misle da je -110 idealna težina, drugi naglašavaju da je -104 najbolja… i tako u krug.
To dovodi do zaključka da je idealna težina – zdrava težina. Ne brinite se previše oko brojeva na vagi, ukoliko se osećate dobro u svojoj koži, niste anoreksični, a ni preterano krupni što bi za rezultat dalo poremećaj metabolizma i zdravstvene probleme, uživajte!

Foto: Profimedia
– Zdrava težina nije jedan određeni broj za sve ljude, čak ni za sve ljude iste visine. To je čitav opseg različitih stvari, uključujući i genetske predispozicije i životne navike – rekla je dr Skričfild iz Vašingtona koja je čitav svoj život posvetila ovom istraživanju.
Sa druge strane kažu da bi trebalo svi da znaju svoj BMI (Body Mass Index, indeks telesne mase). Ali, istraživanje koje je nedavno sprovedeno na UCLA, pokazalo je da je to potpuno nepouzdan sistem procene zdravstvenog stanja.

Foto: Profimedia
Bolji sistem procene je ABSI (A Body Shape Index, indeks oblika tela). Ovde se u obzir uzimaju vaš obim struka, visina i težina, a sistem je pouzdaniji od BMI, prenosi Dailymail.
Ukoliko niste zadovoljni svojim izgledom i krenuli ste na fizičku aktivnost, nema potrebe da se merite na vagi. Zapišite obime, pojedinačno izmerite putine, listove, struk, kukove… Ukoliko se te brojke smanje kroz mesec-dva dana znači da ste na dobrom putu. Ne upoređujte se sa drugima, jer niko od nas nije identičan!
Naučite da volite svoje telo, da uživajte u njemu i osećate se dobro. Brojke ne znače ništa.
Pročitaj još:
Ona je zadužena za vitku liniju poznatih dama i tvrdi: Kilogrami se skidaju hranom, a ne vežbom!
Integrativni nutricionizam: Pronađite uzrok, a ne posledicu gojaznosti
Uspešno ste se prijavili