Marijana (32) i njen suprug pokušavali su da se ostvare u ulozi roditelja, ali ona nije uspevala da zatrudni. Željni da osnuju porodicu krenuli su ka pronalaženju problema. Uzrok je bio vidljiv već kod prve posete lekaru.
– Nakon šest meseci pokušavanja da ostanem u drugom stanju, odlučili smo se da uradimo sve preglede koji se rade u slučaju kada se desi da prirodnim putem ne dolazi do začeća. Nakon svih pregleda ustanovljeno je da je kod mene sve bilo u redu, ali da moj suprug ima loš spermogram, dok su ostali parametri koji se rade uz spermogram bili odlični – počinje svoju priču Marijana.
Nakon ove dijagnoze nisu ostali šokirani i demoralisani. Znali su da će kako tako imati dete. Zato su krenuli da istražuju i da se konsultuju sa stručnjacima kako bi videli koje je rešenje iz te situacije.
– Odluka da se krene u proces vantelesne oplodnje nije bila laka, ali je bila jedino realno rešenje u našem slučaju. Nakon dobijanja rezultata i konsultacija sa dr Jurišićem, odlučili smo da se obratimo klinici Embryolab u Solunu. Poslali smo im sve naše analize i rezultate, a jedino što su oni tražili bio je test na cističnu fibrozu – objašnjava Marijana.
Tekst se pokazao pozitivnim, odnosno da je njen suprug nosilac gena za cističnu fibrozu, ali ni to ih nije pokolebalo. „U redu, ajde da vidimo šta dalje možemo da uradimo“, bila je njihova parola.
– Solucija je bila intervencija koja se radi kod njih „Micro-tese“ i kojom se dolazi do spermatozoida. Naravno pristali smo i otišli u Solun da pokušamo.U trenutku saznanja da za naš problem postoji rešenje shvatili smo da nema mesta brigama i da će sve biti u redu i sa tim saznanjem smo i otišli. Sačekao nas je izvanredan tim lekara i naravno naš najveći oslonac i podrška Nataša koja radi kao koordinator za parove iz Srbije i regiona – priseća se Marijana.
ŠTA JE „MICRO TESE“
U slučajevima neopstruktivne azoospermije, odnosno kada je nivo spermatogeneze veoma nizak, za najpogodniji metod smatra se metod biopsije testisa sa uzimanjem tkiva testisa.
Pomoću ovog metoda stručni hirurg urolog, koristeći mikroskop, seče zdrave tubule testisa u kojima je veća verovatnoća da će se pronaći spermatozoidi. Ovi uzorci su pod direktnom kontrolom embriologa koji uz pomoć drugog mikroskopa za vreme operacije proverava uzorke odnosno prisustvo spermatozoida. U slučaju pronalaženja zrelih spermatozoida oni se zamrzavaju ili se odmah koriste za oplodnju jajnih ćelija.
Nakon konsultacije sa lekarima na klinici i završene pripreme tj. završene hormonske terapije, njoj su uzete jajne ćelije, a njenom suprugu je urađena intervencija nakon koje su dobili zdravih šest embriona. Embriotransfer je urađen nakon četiri dana.
– Procedura embriotransfera je potpuno bezbolna, a u društvu lekara i sestara na klinici čak i opuštajuća i zabavna. Problem žena (i parova) koje se odluče na proces VTO je pre svega psiha, previše brige i razmišljanja dovodi do toga da proces ne uspe, mislim da u celu pricu treba ući hladne grave i uz puno poverenje u svoje lekare i sebe naravno. Podrška partnera i okoline je ključna i presudna, jer svi smo mi zajedno u tome, ne samo žena, žena nikad nije sama u tom problemu, već je uvek neophodno dvoje da bi se dobilo dete – savetuje ona.
Nakon embriotransfera preporučeno im je da ostanu u Solunu još dva dana, a da nakon toga mogu da se vrate kući, međutim odlučili su da ostanu i opuste se sve dok ne dođe vreme za kontrolu Beta HCG hormona pa da vide šta su uradili.
– Test smo uradili nakon 14 dana u Beogadu, i na sreću svih bio je pozitivan. Sada imamo zdravu devojčicu od 17,5 meseci koja trči, igra se, skače, pada, brblja, ima drugare i sve nas čini neverovatno srećnim – ponosna je Marijana.
Mirjana ima i snažnu poruku za sve parove koji žele da krenu u proces vantelesne oplodnje!
„VTO i sve što prati ovaj proces nije i ne sme biti bauk ili tabu tema, to je proces koji nam je savremena medicina dala kako bi ispravili neki urođeni ili stečeni problem koji nam onemogućava da se ostvarimo kao roditelji. Da, svi idemo kod zubara da popravimo zub i koristimo razne lekove da nam pomognu da to što manje boli, e tako isto i kod procesa VTO postoje određeni hormoni i lekovi koji se uzimaju, postoji procedura prilikom pravljenja embriona, i sve ostalo je na nama i na sreću, a ko veruje sreća je uvek uz njega. Emocija u samom procesu nema i mislim da ne sme da ih bude, hladne glave prihvatiti problem kako bi se što realnije i racionalnije pristupilo rešavanju. Savetujte se, čitajte, raspitujte se i rešenje je tu negde. Pa kakvi god rezultati bili na kraju, znaćete da ste sve uradili.“
Morate da imate na umu da je vantelesna oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Pročitaj još:
Na vantelesnu zbog muškog steriliteta: Ohrabrite partnere da prođu ove testove!
Kako se stvaraju embrioni? Ovako izgleda laboratorija u kojoj se odvija najvažniji deo procesa VTO
Gojaznost i neplodnost su povezani: Zdrava ishrana je bitna za uspešnu vantelesnu oplodnju
Uspešno ste se prijavili