Sigurno se i vama desilo da primetite bradavice na svom telu, a da li reagujete odmah i idete kod lekara, ili pak pokušavata da ih ignorišete u nadi da će same nestati?
Male izrasline u boji kože mogu biti vrlo neprijatne, da izazivaju nervozu i da utiču na samopouzdanje, ukoliko je na vidnom mestu. One mogu biti i tamnije boje, u nivou kože, ali čak i glatke što u mnogome zavisi od toga gde se nalaze.

Foto: Profimedia
Bradavice su tvrde na dodir i izazvane su infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Potrudili smo se da saznamo na koji način se one zapravo prenose.
– Bradavice se prenose direktnim ili indirektnim kontaktom. Vreme koje prođe od prvog kontakta do trenutka kada su bradavice dovoljno velike da možemo da ih vidimo često je nekoliko meseci. Osobe sa oslabljenim imunskim sistemom sklonije su ovoj infekciji. Posebnu grupu predstavljaju genitalne bradavice (sin. kondilomi, condylomata acuminata) koje pripadaju grupi oboljenja koja se prenose seksualnim kontaktom. Uzročnik je takođe humani papiloma virus. Najveća učestalost je kod osoba starosti od 20 do 24 godine – objašnjava prof. dr Željko Mijušković, dermatovenerolog.
S obzirom na to da umeju da nerviraju, pogotovo mlađu populaciju, kada se pojave na nezgodnim i vidnim mestima, najviše nas zanima na koji način se uklanjaju i koliko ima istine u skidanju bradavica „bakinim receptima“ ( trljanje bradavica smokvom, izlaženje na hladnoću ne bi li bradavice otpale od niske temperature).
– Izbor terapije zavisi od vrste bradavice kao i starosti pacijenta. Krioterapija elektrohirurgija su dobre opcije i uz lokalnu anesteziju (kada se radi elektrohirurgija) mogu da se primenjuju i kod dece. Kod upornih bradavica može da se radi lokalna injekciona terapija lekom iz grupe citostatika, bleomicinom. Primena niskih temperatura, krioterapija, odavnina se primenjuje u lečenju bradavica, ali treba napomenuti da samo izlaganje bradavica niskoj spoljnoj temperaturi vazduha, neće biti od pomoći pacijentu koji ima bradavice. Postoje brojni preparati za lečenje bradavica koji mogu da se nabave u apotekama bez preporuke lekara. Ipak, morate biti oprezni jer su to sve uglavnom sredstva koja izazivaju razaranje bradavice, tako da je ipak preporučljivije da se uklanjaju u konsultaciji s dermatologom – kaže prof. dr Željko Mijušković, dermatovenerolog.

Foto: Profimedia
Kada se pacijent odluči na skidanje bradavica u nekoj zdravstvenoj ustanovi, neretko se dešava da posle izvesnog vremena doživi neprijatno iznenađenje i vidi da su se bradavice brzo vratile.
Ne treba očajavati, to nije ništa čudno, dešava se i najvažnije je samo da istrajete u odluci da se rešite malih izraslina.
– S obzirom da se radi o virusnom oboljenju nije retko da se bradavice ponovo manifestuju. Postoji mogućnost da u prethodnom lečenju nisu uklonjene u potpunosti ili da su se manifestovale promene koje tada nisu bile vidljive kliničkim pregledom. U svakom slučaju, potrebno je da se lečenje ponovi i eventualno da se razmisli o primeni drugog terapijskog modaliteta – zaključuje prof. dr Željko Mijušković, dermatovenerolog.
Čim uočite neku izraslinu na svom telu, svetuje se odlazak kod dermatologa ne bi li se na vreme ustanovilo o čemu se radi i reagovali.
Pročitaj još:
Ova bolest je na prvom mestu oboljenja u Srbiji, a napada osobe svih uzrasta!
Pitali ste ginekologa: Dobila sam kandidu, da li me ona sprečava da vodim ljubav sa partnerom?
Imate težak sindrom policističnih jajnika? Ne brinite jer i dalje možete da postanete majka!
Uspešno ste se prijavili