Da li je ljubav na prvi pogled ipak samo mit?
Istraživači sa Nortvestern medicinskog univerziteta u Čikagu tvrde da mi prerađujemo istoriju tako da naša sećanja budu u skladu sa onim što ćemo naučiti u budućnosti.
Tako da, iako ste možda osetili iskru kada ste prvi put upoznali svoju veliku ljubav i posle to opisali kao ljubav na prvi pogled, verovatno samo projektujete osećanja koja su se razvila među vama u međuvremenu, nezavisno od tog prvog susreta. Žao nam je što smo vas razočarali.
Zaljubljivanje možda deluje jednostavno, ali sam proces je zapravo zamarajuće komplikovan. Verovatno mislite da je vaša veza zasnovana na zajedničkoj ljubavi prema filmovima, ili pici sa feferonima, ali to vaše telo podsvesno radi na tome da vas ubedi da ste našli svoju drugu polovinu.

Foto: Profimedia
Tada se pokrenu tri hemijske faze: požuda, privlačnost i privrženost, i kako prolazite kroz svaku od ovih faza efekat u vašem mozgu je isti kao da patite od neke duševne bolesti (što objašnjava potrebu da slušate tugaljive pesme).
Dopamin, seratonin i norepinefrin rade zajedničkim snagama da bi vas naveli da se osećate kao da ne možete da živite bez svog dragog, dok vaša genetska kompatibilnost, koja i čini da vam je tako neodoljiv, takođe utiče na to koliko ćete se osećati bliskim.
Dobro, moramo se složiti da zaista deluje neverovatno da jedan tako snažan osećaj poput ljubavi može da se desi tako iznenada i u trenutku. Ali ranije studije su ipak pokazivale da je ponekad čak i sam kontakt očima dovoljan da se zaljubite jedno u drugo. Čak i kada delite intimne priče pre nego što uopšte vidite jedno drugo dovoljno je da osetite iznenadnu privlačnost.
Pročitaj još:
Razbijamo mitove: Da li je ljuta papričica zaista afrodizijak?
Razbijamo mitove: Da li žene stvarno “padaju” na muškarce sa bradom?
Uspešno ste se prijavili