Mnoga deca imaju problem oko pisanja školskih pismenih zadataka. Svako dete nije nužno talentovano, ali postoje određene stavke koje moraju da se ispune kako bi dete što bolje napisalo svoj esej na zadatu temu.

Foto: Profimedia
Pre svega treba da kupite vežbanku za pismeni zadatak za srpski jezik na linije. U toj svesci se piše penkalom ili hemijskom olovkom u zavisnosti od toga šta profesor ili nastavnik traži.
Ukoliko se koristi penkalo, proverite da li vaše dete ima dovoljno patrona i brisač tinte.
Pismeni zadatak se piše sa leve strane sveske, a na desnoj strani pišete ispravak pismenog zadatka (svaka desna strana).
Ukoliko dete pogreši prilikom pisanja, važno je da i tada vodi računa o urednosti jer je preglednost napisanog i lep rukopis jedna od osnovnih stavki prilikom ocenjivanja.
Prilikom rada treba voditi računa o pravilima pisanja i pravopisa. Važno je da dete ima u gavi da zadatak mora da ima uvod, razradu i zaključak kao i da sasvim odgovara na zadatu temu.
Najvažnija pravopisna pravila:
pisanje negacija
sastavljeno i rastavljeno pisanje reči
pisanje rečce LI
upotreba velikog slova
upotreba znakova interpunkcije

Foto: Profimedia
Takođe postoje i pravila samog pisanja i forme zadatka. Dakle, vaše dete ne mora da ima talenat za prenošenje svojih misli na papir ali ukoliko se pridržava pravila koja postoje kada je forma I stil pismenog zadatka u pitanju, sve ovo će ići mnogo lakše.
Najvažnija stilska pravila:
red reči u rečenici
izbegavati preterano duge i nejasne rečenice
izbegavati ponavljanje istih reči
suvišne reči izbegavati
voditi računa o slovnim greškama
analizi teme
redosledu izlaganja
urednosti i rukopisu
Pročitaj još:
Mladi više “ne pišu kao što govore”: Da li je savremena komunikacija problem ili trend?
Uspešno ste se prijavili