Kupili ste psa, želite da počnete sa trčanjem? Odlično, mi imamo praktične savete za vas kako biste što pre ušli u štos.
Što se vas tiče, prva i najvažnija stvar jesu patike za trčanje, mislite na vreme o svom zdravlju, o zglobovima i izaberite adekvatnu obuću prilagođenu vašim treninzima, u dogovoru sa nekim stručnjakom.
Što se tiče ljubimca, svi vlasnici pasa i ljubitelji istih znaju koliko je njihova fizička aktivnost važna i s tim u vezi savetuje se uvek konsultacija veterinara pre početka treninga.
Evo nekoliko stvari koje treba da znate pre upuštanja u ovaj poduhvat zvan „trčanje sa psom“, nakon što vam veterinar da zeleno svetlo:
Pasmine za trčanje: Istina je da postoje rase koje su predodređene za trčanje, ali još veća istina je da svaki pas može da se nauči treningu, kao i svaki čovek, sve je stvar odluke i načina života, kako vašeg, tako i vašeg ljubimca. Važno je da budete strpljivi jer vas neće psi baš iz prvog puta pratiti u stopu i razumeti šta od njih želite.
Nemojte biti ni previše strogi prema sebi ukoliko se budete na početku brže zamarali, sve je to normalno.
Neka pas obavi sve što ima pre trčanja: Krenite u šetnju i pustite psa da obavi sve što ima, i malu i veliku nuždu, zatim krenite s povocem u bržu šetnju, to je njegovo zagrevanje. Neki psi veliku nuždu obavljaju posle treninga, i to je u redu, mnogima creva prorade tek nakon fizičke aktivnosti.
Isto je i za čoveka kada je pražnjenje creva i bešike u pitanju. Kada pričamo o zagrevanju, vaše je obavezno od glave do pete pre izlaska napolje.
Povodac: Poželjno je da se, umesto fleksi povoca, koristi čvršći, kraći povodac zbog veće kontrole (ne želite da vam pas iščaši ruku na prvom treningu ili da zakrčite celu stazu kad on odluta 5 metara dalje od vas uz fleksi povodac, treba misliti i o drugima u našoj blizini). Oko 500 metara brze šetnje je u redu, nakon čega možete da krenete sa laganim džogingom, sve vreme obraćajući pažnju na svog psa. Sada u svetu postaje sve popularnije trčanje sa psom, pa samim tim ima i više rekvizita da se kupi za tu aktivnst, kako na internetu tako i u nekim bolje snabdevenim radnjama za životinje. Možete naći povodac specijalno napravljen za trčanje, koji ide oko struka, kako bi vam ruke bile slobodne, a ukoliko nemate to, provucite ruku kroz povodac i krenite lagano pazeći da ne oderete kožu sami sebi (kožni deo za ruku je dobar materijal). Moguće je da prvih nekoliko puta pas krene da laje dok trčite i da skače na vas misleći da se igrate. Vrlo je važno da takvo ponašanje ignorišete i samo nastavite sa trčanjem.
Pravite pauze: U početku pravite pauze, na otprilike 500 metara i u pauzama brzo hodajte, ne stajte naglo, nije dobro ni za vaše, a ni za pseće mišiće, tkzv. „šok mišićima“.
Voda: Nosite malu flašicu vode oko struka, jer je vaša hidratacija važna ukoliko trčite duže staze, podjednako kao i vašeg psa.
Ponesite slatkiše za psa: Dajte mu podstrek, nagradu u vidu jednog vrlo malog slatkiša nakon uspešno odrađenog treninga. Slatkiše možete držati u džepu, a ukoliko vaša sportska oprema nema džepove, postoje mini torbice namenjene baš za slatkiše i trčanje, raspitajte se u bolje snabdevenim prodavnicama za životinje.
Preporučujemo i jednu čokoladicu za vas (tkzv. brzi šećer) da stavite u torbicu, ukoliko vam padne šećer tokom trčanja. Posle svakog završenog treninga pohvalite psa, pomazite ga, da oseti da je uradio nešto važno.
Vi diktirate tempo: Ako pas krene da juri zbog neke ženke recimo, ili unezvereno da trči, hoda zbog raznih mirisa na ulici, vi ste ti koji će da ga disciplinuju i da ga usporite kako vama odgovara. Savetuje se „am“ (povodac koji se veže oko grudi psu) za trčanje, ali možete da krenete i sa takozvanom ogrlicom „davilicom“ da bi pas bilo poslušniji.
Pratite ljubimca: Vodite računa kako diše pas, da li svojevoljno trči ili ga „vučete“, jer nikome nije u interesu da naudi nesvesno svom ljubimcu. Ukoliko primetite da ne može da vas isprati, usporite, promenite tempo, duže vežbajte brži hod, češće pravite pauze itd. Ne postoji univerzalno pravilo za ovu aktivnost, neki plan koga svi moraju striktno da se drže, svaki čovek, pa i pas su individue za sebe.
Vi, kao vlasnik psa, ste neko ko treba da odredi rutu i dužinu staze u skladu sa svojim mogućnostima, zdravstvenim stanjem i fizičkom spremom, ali nezaboravljajući sve te stavke i kod vašeg psa. Nije isto ako je u pitanju trom pas, puniji, pas koji mora na dijetu i ako je recimo neki pas vitalan, mlad i uvek spreman na akciju.

Foto: Profimedia
Budite istrajni: Ne odustajte ako vam ne ide odmah trčanje, važan je kontinuitet. Ostanite fokusirani na željeni cilj, jer kad krenete da spajate kilometre i da primećujete da se vaš pas veseli vašem obuvanju sportskih patika, da lepše spava, da je zdraviji i vitalniji, shvatićete koliko je značajna ta sportska aktivnost i koliku vam radost donosi. Vi ćete se osećati bolje, pogotovo kada vam trčanje postane navika, i kada počnete međusobdno da se motivište, i po kiši, snegu, a i po suncu. Ravnopravni ste partneri i to je sjajno, možete pratiti zajednički napredak.
Doba dana i površina adekvatna za trčanje s psom: Preporučuje se trčanje u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim časovima, zbog smanjenog prometa ljudi na ulicama. Ukoliko pada kiša, kako sebi oblačite šuškavac tako i psu nađite adekvatno odelo, jer bi mogao da se prehladi. Takođe se preporučuje trčanje po zemljanim površinama, jer psi nemaju patike za trčanje i za njihove zglobove je bolja ta podloga, mada, i vaša kolena će vam biti zahvalna, verujte nam na reč.
Kontrola nakon trčanja: Posle svakog treninga pregledajte svom psu šape, jer su njihovi jastučići osetljivi. Obavezna je zaštita od krpelja.
Vi ne zaboravite da se istegnete, od glave do pete, posle svakog treninga, bez izuzetka.
Zabavite se!
Ukoliko već trčite sa psom budite slobodni da podelite vaše iskustvo sa nama u komentaru.
Pročitaj još:
Trčanje je poseban osećaj: Euforija, radost i zdravlje u isti mah
Kako sam istrčala svoj prvi maraton: Moje iskustvo sa vrelog asfalta
Izaberite vašu savršenu rekreaciju: Ovo su aktivnosti koje jačaju mišiće
Uspešno ste se prijavili