Pisali smo vam več o tome šta je zapravo zamrzavanje jajnih ćelija (krioprezervacija), kako izgleda proces i sa koliko godina je najbolje da se jajne ćelije zamrznu.
Ukoliko još uvek niste sigurne da li je zamrzavanje jajnih ćelija pravo rešenje za vas, a već ste zašli u godine kada bi trebalo razmišljati o potomstvu, ovaj tekst će možda biti ključan za vašu odluku.
Kratko podsećanje: Prilikom zamrzavanja jajnih ćelija žene prolaze sve testove kao i u procesu vantelesne oplodnje. To podrazumeva hormonsku pripremu i dozirano uzimanje hormona i redovno praćenje folikula ultrazvučnom dijagnostikom.Ovaj napredak medicine doneo je ženskoj populaciji još jedan izbor, a to je da na neki način „zamrznu“ biološki sat.
Na praktičnom nivou, zamrzavanje jajnih ćelija znači da žena prolazi kroz stimulaciju jajnika kako bi proizvela više jajnih ćelija. Ova faza traje oko 10-12 dana od početka menstrualnog ciklusa.
U određenim slučajevima u kojima je upotreba lekova kontraindikovana, moguće je prikupiti oocite iz prirodnog ciklusa ili nezrele oocite kod žena sa policističnim jajnicima. Zatim dolazi faza aspiracije jajnih ćelija , odnosno prikupljanje jajnih ćelija koje se potom procenjuju (njihov kvalitet i zrelost). Jajne ćelije koje se procene da su dobre krioprezerviraju se metodom vitrifikacije. U ovom stanju mogu se bezbedno čuvati nekoliko godina.
Ako imate neke nedoumice vezane za zamrzavanje jajnih ćelija ili vam je potreban savet stručnjaka, pitajte ginekologa Mimu Fazlagić sve što vas zanima, a doktorka će vam lično odgovoriti. Pišite nam u komentarima!
Pa ko su žene koje mogu imati velike koristi od krioprezervacije jajnih ćelija?
- One kod kojih je dijagnostifikovana neka bolest. Vrlo značajna dostignuća u pogledu ranog dijagnostifikovanja i lečenja raka su podigli prognozu i oporavak žena znatno. Uprkos povećanju procenta preživljavanja, hemoterapija (i radioterapija) koje se koriste za lečenje, još uvek jako loše utiču na reproduktivne sposobnosti žena. Često, ove žene se suočavaju sa mogućnošću da neće moći da imaju decu nakon lečenja bolesti. Razvoj u oblasti kriobiologije pruža im mogućnost da očuvaju svoju plodnost.
- One koje u svojim naporima da osiguraju profesionalnu nezavisnost odučuju da u kasnijim godinama steknu potomstvo. Međutim, naučno je dokazano da ženska plodnost opada od 35-te godine starosti, a čak jako mnogo u dobi od 40-te godine. Pad plodnosti u većini slučajeva odnosi se na loš kvalitet jajnih ćelija. Dakle, mogućnost zamrzavanja jajnih ćelija (krioprezervacije) dok je plodnost na visokom nivou oslobađa ženu pritiska starenja i odgovarajućeg izbora muškarca.
- One koje imaju nasledno preuranjenu menopauzu. Ove žene imaju generalno nisku rezervu jajnih ćelija i ranije ulaze u proces smanjenja plodnosti. Ako se ove žene odluče na vreme za zamrzavanje jajnih ćelija preuranjena menopauza ne utiče na njihovu sposobnost da postanu majke.
- Onekoje kao i njhovi partneri iz etičkih razloga ne žele da zamrznu embrione ili da proizvedu prekobrojne embrione. Ovi parovi mogu zamrznuti jajne ćelije. Na ovaj način oni su u stanju da sačuvaju svoje dragocene jajne ćelije bez narušavanja njihove moralne vizije. Istovremeno, pružaju sebi mogucnost da imaju više pokušaja VTO bez da se upuste u ponovnu stimulaciju.
Naučno osoblje Embryolaba je obučeno je za primenu metoda krioprezervacije odnosno vitrifikacije i primenjuje ga sa odličnim rezultatima. Ova opcija odražava posvećenost klinike ženama i parovima koji su odabrali da koriste usluge asistirane reprodukcije i time ostvare svoj san da stvore potomstvo.
Pročitaj još:
Zamrzavanje jajnih ćelija, prednost roditeljstva u “poznim” godinama
Katarina Radivojević je zamrzla jajne ćelije i ima nešto da poruči svim ženama
Novost za vantelesnu oplodnju u Srbiji – zamrzavanje i poklanjanje embriona
Uspešno ste se prijavili
Imam 43 godine i htela bih da zamrznem jajne ćelije. Da li mi je kasno sada za to i ako nije da li je procedura ista kao kod mlađih osoba?