Ove godine Udruženje Hronos kao predstavnik Srbije u hepatitis zajednici, član ELPA-e (evropsko udruženje pacijenata) i WHA ( svetska hepatitis alijansa), obeležavaju svetski dan pod sloganom „Eliminacija hepatitisa do 2030“. Svet je prepoznao posledice hepatitis C virusne infekcije. Godine 2014. dolazi do prave revolucije u lečenju hroničnog hepatitisa C. Iz godine u godinu se registruju novi, moćni anti- hepatitis C virusni lekovi sa kojima se za 12 nedelja postiže stabilan virusološki odgovor. Zahvaljujući novoj terapiji Svetska Zdravstvena Organizacija pravi plan i program eliminacije ove infekcije do 2030 godine.
Prof. dr Milotka Fabri istakla je da „Prema proceni Svetske zdravstvene organizacije, u svetu 70 odsto obolelih od virusnih hepatitisa ne zna svoju dijagnozu“.
– Većina ne zna da su nosioci virusa zbog blagih i nespecifičnih simptoma pa se zbog toga ova bolest naziva „tihim ubicom“, koja, ukoliko se ne otkrije i ne leči na vreme, može dovesti do ciroze i karcinoma jetre. Hepatitis C virus ima sposobnost replikacije van ćelija jetre, u limfocitima, ćelijama pljuvačnih žlezda, žučnih vodova i drugim tkivima. Hronično prisustvo virusa uzrokuje stalnu stimulaciju odbrambenog sistema domaćina što dovodi do nesvrsishodne produkcije čitavog spektra antitela uperenih protiv sospstvenih tkiva. Tako se hepatitis C dovodi u vezu sa brojnim drugim bolestima: B ćelijski limfom, glomerulonefritis, poremećaj rada štitne žlezde… Hepatitis C dovodi i do poremećaja metabolizma šečera i masti. Uzrok je nastanka određenog tipa šećerne bolesti, a sa tim u vezi i povećane smrtnosti od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti.Takođe, u Srbiji je i sve veći broj osoba koje su neuspešno lečene i za koje ne postoje druge terapijske opcije a u vrlo su teškom zdravstvenom stanju – poručuje prof. dr Milotka Fabri.

Foto: Profimedia
Govoreći o lečenju pacijenata prof. dr Jasmina Simonović Babić iz KC Srbije, napominje:
– Podaci samo sa našeg odeljenja KCS pokazuju da je struktura bolesnika koje treba lečiti: 10 odsto novootkrivenih, a 90 odsto prethodno neuspešno lečenih! Zabrinjava da je broj obolelih od hepatocelularnog karcinoma (HCC) od 2011. godine u porastu, dok je broj lečenih značajno smanjen. Dodatni problem u Srbiji je hronični nedostatak PCR testova. Sve to dovodi do toga da se bolest otkriva u odmaklom stadijumu i da broj neuspešno lečenih kumulativno raste. Savremenom oralnom terapijom o trošku RFZO se za sada ne leči niti jedan pacijent. Pacijenti su prepušteni “crnom” tržištu na kojem sami nabavljaju lekove (naravno oni koji imaju finansijskih mogućnosti čime se vrši dodatna diskriminacija pacijenata). U Srbiji sa prevalencijom od 1,13 odsto ima oko 70.000 inficiranih. Godišnje od HBV I HCV infekcije umre između 150.000 i 700.000 ljudi. Kod dugotrajnih, nelečenih infekcija u 10-40 odsto slučajeva razvija se ciroza jetre, a kod 1-4 odsto pacijenata kao posledica, nastaje karcinom jetre – naglašava Prof. dr Jasmina Simonović Babić, KCS, Klinika za infektivne i tropske bolesti.
Ivana Dragojević predsednica udruženja „Hronos“ naglašava da je Srbija izgubila korak sa svetom. Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisano da lečenje Hepatitisa kao zarazne bolesti, ima prioritet u odnosu na druga oboljenja.
– Nažalost, svedoci smo da je lečenje Hepatitisa C i pored zakonski propisanog prioriteta i višegodišnjih obećanja nadležnih zdravstvenih vlasti da će savremene oralne terapije koje su odavno dostupne u EU, pa i u svim zemljama u okruženju, biti omogućene i pacijentima u Srbiji, ostaju mrtvo slovo na papiru. Sve ovo dovodi do toga da, dok se u drugim zemljama broj obolelih smanjuje, u Srbiji se broj pacijenata svakodnevno povećava, a njihovo zdravstveno stanje komplikuje i pogoršava, često sa fatalnim ishodom – zaključuje Ivana Dragojević.
Šta je hronični hepatitis?
Hronični virusni hepatitis je zapaljenje jetre uzrokovano virusima koje traje duže od šest meseci. Virusni hepatitisi, u zavisnosti od tipa virusa, mogu biti: A, B, C, D, E, F i G, od kojih su B i C virus najčešći razlozi nastanka hronične infekcije jetre (kada je virus duže od 6 meseci u organizmu).
Hepatitis C se može preneti putem krvi (primanjem transfuzija krvi i krvnih derivata) seksualnim putem, nesterilnim aparatima za dijalizu, tetovažom, pedikirom, manikirom, stomatološkim intervencijama, hirurškim intervencijama, sa majke na dete tokom porodjaja i zloupotrebom psihoaktivnih supstanci.
Bolest se ne prenosi rukovanjem, grljenjem ili boravkom u istoj prostoriji sa obolelom osobom. Međutim, pacijenti su društveno diskriminisani iz razloga što opšta javnost ima brojne predrasude o populaciji koja je zaražena hepatitisom C. Smatraju da su to isključivo intravenski narkomani, osobe homoseksualne orijentacije, ili seksualni radnici. Činjenice, naprotiv, govore da gotovo 70% inficiranih pacijenata ne pripadaju pomenutim kategorijama stanovništva.

Foto: Profimedia
Hepatitis C dugo godina ne daje nikakve simptome iako progresivno narušava funkciju jetre. Zaražena osoba ima blage, nespecifične simptome. Virus se otkriva ili slučajno ili kada je bolest već uznapredovala do ciroze ili karcinoma pa su tada simptomi vidljivi.
Svega 20 odsto obolelih sazna da nosi HCV virus. Zbog porasta broja obolelih od hroničnog virusnog hepatitisa, smatra se da je u toku tiha pandemija koja će svoj maksimum dostići u narednih 5-7 godina.
Iako je rak jetre šesti najučestaliji oblik karcinoma i treći najčešći uzrok smrti širom sveta, značajan je nedostatak svesti kod šire javnosti o povezanosti ovog kancera sa virusnim hepatitisima. Uprkos velikoj prevalenci i smrtnosti od karcinoma jetre, samo 15% stanovnika u većini zemalja Evrope zna da je virusni hepatitis uzročnik. Oko 90% slučajeva karcinoma jetre, globalno gledano, mogu se pripisati hepatitisu B i C. Procenjeno je da u svetu ima oko 140 miliona inficiranih hepatitis C virusom. Prema podacima SZO (Svetske zdravstvene organizacije), svaka 50 osoba u Evropi inficirana je hepatitisom C.
Pročitaj još:
Potresna Ivanina ispovest: Boli me jer svi misle da hepatitis dobijaju samo narkomani
Ispovest Ivane koja se 10 godina borila sa hepatitisom: Izvinite što nisam narkoman i prostitutka
Uspešno ste se prijavili