Venčanje sina princa Tomislava i princeze Linde i njegove izabranice englesko-škotskog porekla održano je po tradicionalnim pravoslavnim običajima u crkvi koja ima veliki, istorijski značaj za srpsku kraljevsku porodicu.
Crkva Sv. Ðorđa, impozantna petokupolna građevina čija je unutrašnjost oslikana sa više od 40 miliona raznobojnih staklenih kockica, koje sa 15.000 raznih nijansi boja oslikavaju kopije fresaka iz 60 srpskih srednjovekovnih crkava i manastira. Takođe, u hramu se nalaze dva sarkofaga: u severnoj pevnici sarkofag Kralja Petra I (1844–1921), ktitora crkve, a u južnoj pevnici sarkofag Vožda Karađorđa (1762–1817), prvog vladara obnovljene Srbije i rodonačelnika dinastije Karađorđevića.
Venčanje na Oplencu predstavlja simboličan čin sklapanja braka Đorđa i Felon, s obzirom na to da je intimno građansko venčanje održano prošle godine u Škotskoj, čime je krunisana njihova dvogodišnja veza koju opisuju kao ljubav na prvi pogled.

Foto: Vidoje Manojlović
Novopečena princeza prihvatila je pravoslavlje, tako da je svadba održana po starim srpskim tradicionalnim običajima. Iako kraljevska porodica, reklo bi se da su svadbu organizovali skromno. Tačnije, nije bilo prevelikih bahanalija, kao što smo navikli od porodica plave krvi iz inostranstva. Bez prevelike pompe, u krugu prijatelja i porodice i na mesto koje je njima od izuzetnog značaja. Venčanje sa ukusom, pristojno i raskošno u granicama koje ne dopiru do degutantnog.
Prinčevski par Mihailo Karađorđević i Ljubica Ljubisavljević takođe su se zavetovali na večnu ljubav u crkvi Sv. Ðorđa na Oplencu, u oktobru prošle godine. Detalje sa svadbe pogledajte OVDE.
Nakon crkvenog venčanja upriličen je i svadbeni prijem na Belom dvoru kome su prisustvovali Njihova Kraljevska Visočanstva, prestolonaslednik Aleksandar i Princeza Katarina sa porodicama, ali i više od 500 zvanica: članova i prijatelja kraljevske porodice Karađorđević, kao i brojnih uglednih gostiju iz javnog života Srbije i inostranstva.

Foto: Vidoje Manojlović
Mladi bračni par bio je veoma uzbuđen i zbog prisustva velikog broja predstavnika plemićkih porodica i prijatelja iz inostranstva koji su došli da uveličaju njihov najvažniji dan.
Koji su običaji pravoslavnog crkvenog venčanja?
Crkveno venčanje se sklapa pored građanskog venčanja. Venčanje odnosno sveta tajna braka je molitveni čin, kojim se u pravoslavnoj crkvi sjedinjavaju dvoje ljudi za čitav život. Crkveno venčanje se ne može zakazivati niti obaviti u toku posta, a obavezno je da mladenci i kumovi budu kršteni.
Prema pravilu Srpske Pravoslavne Crkve, obred venčanja u crkvama se obavlja u toku prepodneva. Prema narodnom verovanju, poželjno je da se čin venčanja i čin krštenja obavljaju u ovom delu dana, jer tada se sunce rađa i napreduje. Ovakvo venčanje se obavlja pred oltarom, dok kumovi stoje iza mladenaca. Kada sveštenik završi čin prstenovanja, mlada tada svoju ruku, na domali prst desne šake stavlja prsten koji ne skida celog života. Nakon toga sledi čin venčanja, kada sveštenik pita mladence da li pristaju da stupe u brak. Ukolik oboje odgovore sa „da“, sveće koje su držali celo vreme, predaju kumovima, a sveštenik im vezuje ruke belim platnom (ovo simbolizuje večnu povezanost, vernost i ljubav).
Zatim se na glavi stavljaju krune, a posle čitanja odlomaka iz jevanđelja o venčanju u Kani galilejskoj i molitve „Oče naš“, mladenci piju vino iz zajedničke čaše u tri navrata. Venčanje se završava kad sveštenik blagoslovi volju mladenaca. Uklanjaju se krune, razvezuje se platno i počinje čestitanje.

Foto: Vidoje Manojlović
Simboli obreda
– Voštane sveće simbolizuju čistotu i večnu svetlost carstva nebeskog.
– Burme, kao i krune, predstavljaju večnost bračne zajednice, krug bez prekida.
– Krunom je zamenjen venac od lovorovog lišća.
– Zajednička čaša, obično srebrna, zamena je za svetu tajnu pričešća.
Pročitaj još:
Zaboravljeni običaji na venčanju: Crvena haljina za večnu ljubav i bokal sa vodom
Venčanje iz snova bez velikog budžeta? Verovale ili ne, uz ove trikove je moguće!
Trenutak o kome žene maštaju: Zašto muškarci kleknu kada nas prose?
Uspešno ste se prijavili