Na nedavno završenom istraživanju sa američkih univerziteta rezultati su pokazali da čovekov radni učinak opada tokom dana, i da svi ispitanici koji su dremnuli, odnosno odspavali pola sata, da su zaustavili opadanje produktivnosti.
Takođe, oni koji su imali šansu da spavaju ceo sat, unapredili su svoje radne sposobnosti toga dana. Na ovu temu govorila je i autorka studije, kao i dela „Odremaj, promeni svoj život“ koja je u intervjuu za „Njujork Tajms“ objasnila koje su sve pogodnosti kod dremanja.
– Dremanje može da ima identičan efekat kao redovno spavanje. Samo je bitno da i ta dremka bude kvalitetna, znači bez štrecanja i prekida – rekla je ona.
Takođe je navela da duge dremke dovode do osećaja pospanosti, tako da sve što je duže od 60 minuta nije toliko dobro. Dremanje koje traje od 20 minuta do sat vremena može da poboljša memoriju i da dovede do boljeg pamćenja.
Ženama je potrebno 20 minuta više sna nego muškarcima. Najbolje vreme za dremku, prema mišljenju neurologa, jeste radno vreme.
Svi koji se iole razumeju u snove, znaju da nakon sat vremena spavanja organizam ulazi u REM fazu, zbog toga se preporučuju kraće dremke. Ovo što dremka ima svojih prednosti, nikako ne treba da znači da može da zameni redovan i kvalitetan san!
– Dnevna dremka će zasigurno povećati budnosti, ali nije sve to tako jednostavno u organizmu, kao što je to slučaj sa automobilom kada odete na pumpu i sipate gorivo. Najbolje bi bilo da ne unosite kofein kasno uveče, a da svakog jutra ustajete u isto vreme – kaže direktor Centra za istraživanje sna na UCLA Univerzitetu Džerom Sigl.
Pročitaj još:
Dajte radnicima slobodu: Duže radno vreme smanjuje produktivnost
Svako od nas ko radi u timu, a posebno oni koji ga predvode, moraju da znaju OVE veštine
Studirate,a želite da radite? Evo koji se poslovi najčešće dobijaju
Uspešno ste se prijavili