Ovogodišnja Ginekološko- akušerska nedelja svečano je otvorena simpozijumom pod nazivom „Menja se pristup u lečenju mioma“ kojim se u fokus stručne javnosti stavlja problem sa kojim se u životu suočava gotovo svaka treća žena.

Foto: Latif Adrović
O ovom problemu i novim terapijskim mogućnostima govorili su čuveni Prof. dr Žak Done iz Belgije, kao i istaknuti domaći stručnjaci Prof. dr Snežana Rakić, predsednica ginekološko- akušerske sekcije Srpskog lekarskog društva i V.D. direktor GAK „Narodni front“, Prof. dr Aleksandar Stefanović direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Srbija i predsednik UGOSCGRS, Prof. dr Tihomir Vejnović, direktor Klinikike za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodina, kao i Prof. dr Ana Jovanović, načelnica dnevne bolnice GAK „Narodni front“.
Profesor Žak Done posvetio je svoju karijeru borbi protiv mioma, a u Belgiji vodi i istraživački centar koji proučava vezu između mioma i steriliteta.
– Uveo sam mnogobrojne hirurške tehnike uklanjanja mioma, a posle decenije iskustva zaključio sam da je mnogo bolje ne operisati. Jer, miomi se često javljaju kod mladih žena koje još nisu rađale, operacije se često ponavljaju i sve to nosi rizike, a neretko se uklanja i materica. Nova strategija je terapija lekovima, zahvaljujući čemu se operacija izbegava kod svakog drugog slučaja. Takođe, medikamentozna terapija može biti adekvatan izbor za žene u perimenopauzi, imajući u vidu da se može primenjivati dugoročno, dok žena ne uđe u menopauzu, kada će fiziološki doći do regresije simptoma, čime se potencijano može izbeći operacija- rekao je profesor Done.
Simptomi pojave mioma se na javljaju kod svih žena koje ih imaju, ali su veoma jasni ukoliko se pojave.

Foto: Latif Adrović
– Miomi materice predstavljaju najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u reproduktivnom periodu. Mogu varirati po broju i veličini od mikroskopskih dimenzija do težine i po nekoliko kilograma. Kod određenog broja žena koje imaju izražene simptome (20 posto do 5o posto) javlja se osećaj pritiska na mokraćnu bešiku ili debelo crevo, bol u donjem delu leđa ili trbuhu, nelagodnost prilikom seksualnog odnosa, nepravilna i obilna krvarenja iz materice čija je posledica anemija koju je obično teško lečiti. Svi nabrojani simptomi u značajnoj meri utiču na kvalitet život kod vlikog broja žena. Takođe, u određenom procentu miomi mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja- kaže Prof. dr Aleksandar Stefanović.
Ipak, mioma se ne treba toliko plašiti posebno ako se redovno ide na ginekološke preglede, jer samo na taj način lekari mogu na vreme da uoče promene i da pravovremenim terapijama uspešno leče miome.
Uspešno ste se prijavili