Kada prođe faza zaljubljenosti u kojoj važi krilatica „sve je moje tvoje“, pogotovo ako postoje i druge tenzije u braku, oko dece, različitih pogleda na stvari, priča o imovini je prva na udaru i obavezno dolazi do optužbi u stilu ja radim više i mučim se, a ti samo trošiš ili sve su nam obezbedili moji roditelji, tvoji ništa nisu dali ili se pak partneri ne optužuju otvoreno, već se žale drugima na svoj „mučenički“ položaj u braku, a prema partneru istovremeno ćutke talože bes.
Ima i onih kojima uopšte nije neprijatno da razgovaraju o tome ni pre braka, već žele da znaju sve činjenice vezane za imovinu pre stupanja u bračnu zajednicu i da se dogovore sa partnerom oko imovine po principu „čist račun duga ljubav“. Za obe kategorije, i za one koji žele da preduprede sporne situacije, a i one koji se već spore i ljute, evo nekih pojašnjenja.
– Naš Porodični zakon reguliše imovinske odnose supružnika i pravi razliku između posebne i zajedničke imovine bračnih drugova. Sve ono što je supružnik stekao pre stupanja u brak je njegova posebna imovina i sa njom samostalno upravlja i raspolaže, tj. ne deli je sa supružnikom u slučaju razvoda ili deobe. Osim onoga što je stekao pre braka, u posebnu imovinu supružnika ulazi i ono što je nasledio u toku braka ili što mu je poklonjeno u toku braka, zatim svi prihodi koje ostvari od svoje posebne imovine, kao npr. zakupnina od stana koji je nasledio u toku trajanja braka ili zakupnina od stana koji je kupio pre stupanja u brak. Isto tako i obaveze vezane za posebnu imovinu padaju samo na teret onog supružnika čija je to imovina – objašnjava advokat Tanja Marković.
Često pitanje je šta ako je neko kupio nešto na kredit pre braka, a nastavlja da plaća rate i u toku braka.
– Ako je na primer jedan supružnik kupio stan na kredit pre braka, a nastave da ga otplaćuju oboje gledaće se koliki je doprinos drugog supružnika u otplati, ako je neznatan imaće pravo na povraćaj novca, ako je znatan onda će steći određeni udeo na tom stanu – kaže Markovićeva.

Foto: Profimedia
Razvod nije jedini razlog za podelu imovine bračnih drugova. Supružnici mogu odlučiti da podele zajedničku imovinu u toku trajanja braka, a to se postiže deobom o kojoj će kasnije biti reči.
Ukoliko imate pitanje ili vam je potreban savet od advokata Tanje Marković, pišite nam u komentarima, a ona će lično da vam odgovori!
Zajednička imovina je režim imovine koju Porodični zakon predviđa u braku.
– Sve što su stekli radom od stupanja u brak predstavlja zajedničku imovinu bračnih drugova. Jedan od supružnika može da bude i nezaposlen, ali se smatra da on održavanjem domaćinstva olakšava drugom supružniku rad i time na podjednak način doprinosi zajednici, te ima jednaka prava na imovinu koju su stekli u braku. Pored imovine stečene radom zajedničku imovinu čine i prihodi od imovine stečene radom npr. zakupnina od zajedničkog stana, kamata, otpremnina kod odlaska u penziju, akcije i druge hartije od vrednosti kupljene u braku, dobitak na nagradnoj igri, osim ukoliko loz nije kupljen iz posebne imovine bračnog druga. Supružnici zajedničkom imovinom upravljaju zajednički i sporazumno. Ne bi mogao npr. jedan supružnik prodati zajednički stan bez saglasnosti drugog supružnika, čak iako je na tom stanu uknjižen samo onaj supružnik koji namerava da proda stan. Ako se to ipak desi drugi supružnik ima pravo na naknadu štete i sudsku zaštitu – kaže advokat.
Kao što je napomenuto moguća je i deoba zajedničke imovine tokom trajanja braka i posle prestanka braka.
– Deoba može biti sporazumna ili se ostvarivati sudskim putem ukoliko se supružnici ne slažu oko toga ko je koliko učestvovao u zajedničkoj imovini. Zakonska pretpostavka je 50%-50%, ali je moguće dokazati i da je drugi odnos učešća u zajedničkoj imovini. Ukoliko do deobe dođe tokom braka, od momenta deobe podeljena imovina prelazi u posebnu imovinu bračnih drugova, a sve što supružnici steknu zajedno posle ove deobe podleže ponovo režimu zajedničke imovine, pa bi ukoliko ponovo žele da je podele morali vršiti novu deobu – objašnjava Markovićeva.

Foto: Profimedia
Dakle, ukoliko stupite u brak u skladu sa odredbama Porodičnog zakona, važe sva pravila gore navedena i zajednička imovina kao zakonski režim imovine stečene u braku. Međutim, Porodični zakon iz 2005. godine propisuje bračni ugovor kao mogućnost i daje opciju da supružnici ugovorom („predbračni ugovor“) unapred izmene režim zajedničke svojine i ugovore pravila koja njima odgovaraju.
– Tako na primer bračni drugovi mogu da ugovore za brak režim posebne imovine, te u tom slučaju vrednosti koje bračni drugovi steknu tokom braka predstavlјaju njihovu posebnu imovinu. Mogu da ugovore da samo neki prihodi stečeni u braku ulaze u njihovu zajedničku imovinu, a ostali u posebnu. Oni čak mogu ugovorom i da isključe režim posebne imovine i da se sve smatra zajedničkom imovinom. Ovakav ugovor mora biti u pisanoj formi i zaključuje se pred javnim beležnikom – rekla je Markovićeva.
Iako stalno gledamo holivudske filmove u kojima imamo prilike da vidimo advokate koji savetuju buduće supružnike oko imovine i učestvuju u zaključenju predbračnih ugovora sa njima i iako i naš zakon daje tu opciju, neznatan je broj do sada potpisanih predbračnih ugovora u Srbiji. Svakako je dobro znati koje su nam sve opcije na raspolaganju i koja su nam prava i obaveze, pa se po tome upravljati i birati režim koji nam najviše odgovara, da bi imovina u braku bila sporedna, a ne glavna sadržina braka.
Pročitaj još:
Papir ipak nešto znači: Prava i obaveze u vanbračnoj zajednici
Uspešno ste se prijavili
Postovani.Zanima me sledece.Imam problem sa bivsom zenom,rastali smo se pre 4 godine,ali je ona pre 3 godine svojevoljno napustila porodicnu kucu,i odselila se kod cerke.Sada kada sam se ozenio ponovo,ne prestaje da nam dolazi u kucu i kaze da ima sva prava da ulazi i izlazi kada hoce.Sudija nam je rekao da nema prava posto je svojevoljno napustila kucu,i da jedino moze da na sudu trazi svoj deo.Zanima me da li je to stvarno tako.
Poštovani,
Interesuje me sledeće.
Suprug i ja smo kupili stan, pri čemu sam se ugovorom o kupovini stana odrekla prava na vlasništvo i saglasila da se on upiše kao jedini vlasnik, odnosno da je stan njegova posebna imovina, sve proisteklo iz ostvarivanja punog prava za supruga na povraćaj PDV-a na prvu nepokretnost.
Stambeni kredit se vodi na njega, pri čemu sam ja solidarni dužnik i dodatno nosilac keš kredita za učešće. Moja primanja daleko prevazilaze primanja supruga, što praktično znači da se rate za stambeni kredit realno podmiruju mojom platom, kao i rate za gotovinski kredit.
Brak je apsolutno skladan, ali me kopka šta se dešava u slučaju razvoda – šta nalaže relevantan zakon i sudska praksa?
Da li je bračnim ugovorom moguće izmeniti režim svojine nad stanom, tako da u slučaju razvoda i ja stičem prava na podelu te nepokretnosti.
Unapred hvala na savetu.
Pozdrav,
Teodora
Brak je zaključen 1995. godine, a od 2007. godine ne živimo zajedno, nema nikakvog kontakta, nem bračne zajednice. Čerka i ja živimo u njegovom stanu jer je on izašao iz stana i od tada živi u stanu svojih roditelja. Ni on ni ja nismo pokrenuli postupak sporazumnog razvoda ili tužbu za razvod jer nije bilo potrebe, ne pravimo nikakvih problema jedno drugom. Prećutno smo prihvatili da braka nema, a oboje brinemo o detetu. Ćerka (23 god.) ga viđa svakog dana i imaju dobar odnos.
2012. godine otac mi je poklonio novac i kupila sam manju garsonjeru. Da li nekretnina koju sam kupila od primljenog novca pripada zajedničkoj ili posebnoj imovini ?
Napominjem da nemam ugovor o poklonu za novac koji sam primila od oca.
Unapred najlepše hvala
Moja supruga i ja se razvodimo. Imamo neotplaceni stan od oko 60000 eura. Kredit smo dobili na osnovu hipoteke stanova moje i njene majke. Da li po zakonu mogu prodati stan, vratiti ostatak kredita i skinuti hipoteku. Ukoliko ne koja je solucija najbolja prilikom razvoda?
Nasledio sam u braku roditeljski stan i jedini sam vlasnik. Od prodaje kupio sam kucu u kojoj zivimo supruga cerka i ja. Sada smo pred razvodom pa me interesuje ima li supruga prava na deobu kuce s obzirom da se vodi na mene i uknjizena je na moje ime. Unapred hvala.
Dobar dan, utoku braka otvoreno je doo preduzeće na ime mog supruga. On je i vlasnik i direktor preduzeća . Mi se razvodimo. Interesuje me da li se to preduzeće deli ili se nedeli .
Pozdrav,
Hvala na odgovoru
Postovana,
Ako jedan supruznik u toku braka uzme kredit za stan i sam ga otplacuje, da li je taj stan njegova posebna imovina,tj.samo njwgovo vlasnistvo?
Hvala.
Sklopila sam brak 2013 god u makedoniji, kupili smo stan 2016 godine na kredit, nosioc kredita je suprug, zbog takoreci poremecenih odnosa reseni smo da se razvedemo. Moj suprug mi preti kako ce me izbaciti iz stana s obzirom da sam ja skoro dve godine bila nezaposlena sedela kod kuce podizala sama decu i odrzavala stan, dok je on radio i radi u inostranstvu. Moje konkretno pitanje je koliko on ima prava na takvo nesto, i da li postoji razlog da se plasim
Unapred zahvalna
Poštovani,
Suprug je na svoje ime pre 8 godina podigao stambeni kredit (koji treba da se otplaćuje još 17 godina). Međutim , u međuvremenu se mimo moje volje i znanja zaduživao i podigao još jedan kredit (keš kredit na 10 godina). Postoji mogućnost da ostane bez posla ili čak i da se razvedemo. Da li postoji mogućnost na banka mene optereti otplatom njegovih kredita?
Unapred zahvalna na odgovoru
Postovana,
Supruga me je tuzila sudu radi podele imovine i to lokal i kadrovski stan koji sam ja dobio na konkursu u firmi.Razvedeni smo vec 14 meseci i ona je koristila lokal za obavljanje privatne delatnosti i nije mi placala nadoknadu za moj deo lokala(posto smatram da je 50% lokala moje), a posto je ona samovoljno napustila stan ja sam ostao u njemu da zivim.U stanu su zivele kcerke (22 i 23 godine),medjutim one su promenile prebivaliste i nisu ziveli poslednje 3 godine sa nama. Ona kroz tuybu trazi da joj ostavim lokal zato sto ja koristim drustveni stan. Takodje ugovor o zakupu stana je istekao a ja sam podneo za produzenje i otkup posto zivim vise od 10 godina u njemu,ali jos nisam odgovor dobio. Koja su moja prava posto je ona angazovala advokata,pred sudom i da li ona ima pravo da uporedjuje drustvenu svojinu sa privatnom. i, ja sam zaradjivao duplo vise sredstava od nje,ako ne i vise, zakonitim poslovima,dok je ona imala firmu koja nije registrovana a radila je u tom lokalu. takodje, tokom braka sam prodao stan nasledjen od mojih roditelja, i sve sam pare potrosio tokom braka( u kupovini lokala,opreme za butik,namestaj za stan,kola sebi i deci).
Pozdrav,
želim kupiti naslijeđen stan. Prodavac tvrdi da njegova supruga ne treba da potpiše predugovor i kupoprodajni ugovor za naslijeđen stan. Prodavac ima zemljišnoknjiški izvadak gdje je dokazano da je on jedini vlasnik i ima dokaz da je jedini nasljednjik stana. Da li je u pravu?
Hvala unaprijed.
Kako se deli imovina koja je pod hipotekom,kuca kupljena na kredit koji još traje?
Da li spada u posebnu imovinu (konkretno radionica ,alat i masina) koja je napravljena u dvoristu kuce a sredstvima od prodaje nasledjenog poljoprivrednog zemljista?
Hvala Vam unapred na odgovoru
Po ovako navedenim činjenicama – to je posebna imovina.