Beogradski festival igre je ovoga puta predstavio ukupno 15 kompanija umetničke igre, i to iz Kanade, SAD, Italije, Finske, Hrvatske, Nemačke, Francuske, Izraela, Velike Britanije, Švajcarske i Holandije.
Od 24. marta do 11. aprila, odnosno sve do 25. aprila, izvedeno je 20 predstava u Beogradu i 2 u Novom Sadu, ili ukupno 23 koreografska komada od kojih su gotovo svi premijerno prikazani u regionu. U srpskoj prestonici, boravilo je 11 koreografa izuzetnog svetskog renomea.
Osim nastupa renomiranih trupa i umetnika, festival je omogućio brojne besplatne majstorske kurseve za učenike baletskih škola i profesionalne igrače iz Srbije, kao i radionice za decu bez prethodnog iskustva u umetničkoj igri. Organizaciju ovih programa, realizovanih u saradnji sa Nacionalnom fondacijom za igru, podržali su Delegacija EU u Srbiji, Ambasada SAD i Francuski institut za kulturu.
Revija filmova Dani igre u Kinoteci, predstavila je izbor novih dokumentarih filmova o umetničkoj igri, dok su mogućnost da na Trgu Republike uživo prate izvođenje predstave Baleta Britanske Kolumbije iz Vankuvera, beograđani i gosti prestonice ispratili sa oduševljenjem.
Festival je otvorio italijanski baletski super star Đuzepe Pikone u prepunom Centru Sava.
Nagradu Jovan Ćirilov iz 2016. godine, primila je izraelska koreografkinja Šaron Ejal u Skupštini Grada Beograda, i to samo par dana nakon premijere svog novog komada u Operi u Oslu, o čemu su izvestili svi svetski mediji. .
Gostovanje Mihaila Barišnjikova pratila je brojna publika iz Rusije, Italije, Grčke, Francuske, Nemačke, i regiona.
Svi oni, rezervisali su ulaznice par meseci pre izvođenja predstava. Tako smo saznali da će karta za gostovanje iste predstave u Londonu, početkom maja, koštati vrtoglavih 210 britanskih funti (oko 31.000 rsd). U Beogradu je ovaj komad isprećen višeminutnim ovacijama, sve tri večeri.
Tokom svoje najatraktivnije i najobimije festivalske edicije do sada, Beogradski festival igre je još jednom uspeo da Beograd i Srbiju predstavi kao evropski centar kulture i najreferentnije mesto za predstavljanje savremene umetničke igre.
Za uspeh u realizaciji brojnih događaja, organizatori duguju veliku zahvalnost Gradu Beogradu, Delegaciji EU, Pokrajinskoj vladi Vojvodine, ambasadama zemalja učesnica programa, Narodnoj Skupštini Srbije, medijima, donatorima i sponzorima.
Pročitaj još:
Talenat mladih kreatora: Ovako izledaju kolekcije budućih velikih dizajnera
Fatalna žena kao inspiracija: Revije koje su obeležile treći dan Srbija Fešn Vika
Uspešno ste se prijavili