Svedoci smo da nisu baš sve bolnice u Srbiji dobro opremljene, uredne i sređene kako bi ostanak u bolničkoj sobi bio iole lakši, ako je to moguće. Na svu sreću, to nije slučaj sa Institutom da onkologiju i radiologiju Srbije koja se nalazi u Beogradu.
Imali smo priliku da posetimo bolnicu, a načelnici su nam pokazali kako izgledaju njihova odeljenja.

Laboratorija, Foto: Latif Adrović
Laboratorija ovog Instituta opremljena je najnovijom tehnologijom u kojoj se izdvaja aparat za testiranje BRCA1 i BRCA2 gena.

Foto: Latif Adrović
Uz pomoć njega se dolazi do preciznije dijagnoze pa se shodno tome daje i adekvatna terapija.

Dr Mirjana Branković Magić
– Mi u laboratoriji imamo dva osnovna pravca. Jedan pravac je prema naslednim kancerima koje ja radim, a mi defakto imamo i pravac koji se odnosi na farmakogenomska ispitivanja. To su testovi koji se izvode vezano za određene terapijske protokole, slično brca jajniku. Postoji čitav niz testova, pre svega se ovde rade EGFR mutacije za određivanje terapije karcinomu pluća, biološke terapije, KRAS mutacije za određivanje terapije kod obolelih od karcinoma debelog creva… Sada se rade i BRAF mutacije za obolele od melanoma, zato što faktički svi ti markeri na nivou gena predstavljaju metu na koju deluju određene biološke terapije. Nisam direktno uključena u to, to je drugi deo laboratorije, ja se bavim naslednim kancerima – rekla je dr Mirjana Branković Magić, načelnik laboratorije.
Ako iz ovih prostorija ipak stignu loši nalazi, ljubazno osoblje, stručan tim i čiste i proluftirane sobe potrudiće se da koliko je god moguće učine da se ne osećate neprijatno u njihovoj bolnici.

Dr Petar Radulović
Hirurgija je čista, opremljena i kreveti su sa novim posteljinama. U to nas je uverio ginekolog Petar Radulović.
A za sve koji ne mogu da smire svoju psihu, postoji i savetovalište na čelu sa dr sc. med. Svetlana Berat. Njihove prostorije su renovirane, sa puno dnevne svetlosti, na zidovima su oslikani cvetovi, a zaposleni se trude da u razgovoru olakšaju pacijentu trenutno stanje.
– Psiho-socijalna podrška je sastavni deo već 20 godina Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Stručnjaci našeg tima su tu da budu podrška pacijentu i porodici od momenta postavljanja dijagnoze bolesti, kroz sve faze lečenja pa do konačnog ishoda, tj do izlečenja ili kada to nije moguće da pomognemo da sačeka dostojanstveni kraj – rekla je Svetlana.
Ona navodi da ono sa čime se najčešće susreću sa svojim pacijentima u prostorijama za psiho socijalno savetovanje jeste neizvesnost, strah od dijagnostičkih procedura, lečenja i potencijalnih komplikacija koje mogu proisteći iz lečenja.

Psiho socijalno savetovalište, Foto: Latif Adrović
– Tu su i egzistencijalni strahovi, strah od smrti, od izolovanosti, od toga da ne budu na teret drugima. Često se dešava da mlade žene, koje obole od određenog vida karcinoma i ne mogu da se ostvare u ulozi majke, ne mogu da uživaju u seksualnom životu i kako kažu ne mogu da budu dobre supruge, krive sebe za dijagnozu, opadne im samopouzdanje, javlja se osećaj krivice i stida. Zato je važna podrška našeg tima jer mi pomažemo da se adaptira na novonastalu situaciju, da se suoči sa svojim strahovima, da se pomiri sa gubicima sa kojima mora i da ostvari što bolju komunikaciju sa članovima porodice i stručnjacima i uopšte da nauči da živi uz malignu bolest – objašnjava Svetlana.
*** U Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije svake godine lečenje započne više od šest hiljada stanovnika Srbije. Pružanje adekvatnih informacija o malignim oboljenjima, specifičnom onkološkom lečenju (hirurgija, hemioterapija, radioterapija, hormonoterapija…), posledicama malignog oboljenja i mogućnostima sprečavanja potencijalnih komplikacija, uz psihosocijalnu podršku od početka, tokom i nakon završenog lečenja predstavljaju moćno sredstvo u borbi protiv maligne bolesti. ***
Pročitaj još:
RASPLAKAĆE VAS Potresna ispovest žene koja boluje od raka jajnika
Progovori i ti! Hrabra ispovest žene koja boluje od raka jajnika
Uspešno ste se prijavili