O prvom po smrtnosti od svih ginekoloških kancera pričali su doktori: Suzana Vasović, Mirjana Branković Magić, Petar Radulović i Svetlana Berat.
„Kod dve trećine pacijentkinja dijagnostikuje se karcinom u poodmakloj fazi bolesti ili čak ima već i udaljene metastaze. Zbog toga je vrlo bitno da se otkrije dok je bolest u ranoj fazi, jer su rezultati lečenja tada najbolji“, saglasni su doktori.
Poseban akcenat na ovoj radionici je bio na mutirani BRCA1 i BRCA2 gen.
Svakog dana u Srbiji 2 žene obole od karcinoma ovarijuma, a jedna umre od ove bolesti. I pored značajnog broja obolelih, kako u Srbiji, tako i u svetu, rak jajnika spada u retke tumore.
Postoji nekoliko faktora rizika koji mogu da utiču na razvoj karcinoma jajnika kao što su godine starosti, broj trudnoća, lična istorija raka dojke, jajnika, debelog creva ili rektuma, dugoročna upotreba terapije zamene hormona i gojaznost. Jedan od faktora rizika je i genetska predispozicija – približno 10% do 15% karcinoma jajnika se razvijaju pod uticajem mutiranih BRCA1 i BRCA2 gena. Prisustvo BRCA mutacija nije ograničeno samo na pacijentkinje sa porodičnom anamnezom i mlađe životne dobi.

dr Suzana Vasović
– Testirano je 63 pacijentkinja u našem Institutu, a 11 je imalo mutaciju, sada trenutno na terapiji je šest pacijentkinja. U Srbiji se BRCA testiranje ne sprovodi rutinski, ovo je program donacije za testiranje pacijentkinja koje zadovoljavaju kriterijume. To su one kod kojih se bolest ponovo javila, koje su prethodno primile dve linije hemioterapije uz pomoć koje su postigle kompletno povlačenje bolesti. Danas postoje lekovi iz grupe PARP inhibitora koji se primenjuju kod onih pacijentkinja sa rakom jajnika koje imaju mutirane BRCA gene. Terapijom se postiže da se taj period bez bolesti produži gotovo 3 puta u odnosu na pacijentkinje koje te lekove ne primaju – kaže dr Suzana Vasović koja naglašava da se ovaj lek dobro podnosi, uzima se oralno i ne remeti svakodnevni život jer ga pacijetkinja uzima kod kuće.
Redovan ginekološki pregled, jednom godišnje, najbolja je zaštita!
Mora se razdvojiti testiranje zdrave populacije jer su razlozi testiranja zapravo genetsko savetovanje. U Srbiji je RFZO ove godine platio testiranje 50 pacijentkinja sa naslednim, familijarnim karcinomom dojke i jajnika. Kod njih se u svrhu prevencije rade preventivne operacije i jajnika i dojki.
U Srbiji svake godine od raka jajnika oboli oko 630 žena, dok godišnje rak jajnika odnese više od 400 života. U svetu se godišnje registruje 250.000 novih slučajeva obolelih od raka jajnika, a 140.000 žena izgubi bitku sa ovom bolešću.
Testiranje već obolelih žena radi se u svrhu određivanja optimalne terapije i kasnije terapije održavanja bolesti.

BRCA testiranje
Nasleđujemo bolesni gen BRCA1 ili BRCA2 od oca ili od majke. Pošto ti geni idu u paru, oni koji naslede mutirani gen imaju jedan zdrav što ne znači da će oni sigurno oboleti, ali njihov rizik da obole je veći. Na primer, žena koja ima brca1 mutirani gen ima šansu 70 odsto da do svoje 70 godine oboli od raka jajnika ili dojke. Kod BRCA2 gena je taj rizik manji.

dr Mirjana Branković Magić
– Pacijenti sa rakom jajnika ne moraju da ispune uslov da imaju naslednu bolest da bi se testirali. Svako ko je oboleo od karcinoma jajnika, čak i bez pozitivne porodične istorije kome se detektuje prisustvo ove štetne brka mutacije iz krvi, mora da bude svestan da se kod njega radi o naslednoj promeni i to implikuje da se on vrati na genetičko savetovalište da se vidi ko su krvi srodnici koji bi trebalo dodatno da se testiraju i sa druge strane da bude svestan toga da, s obzirom da je ovo kancerski sindrom dojke i jajnika ima veći rizik da dobije kancer i dojke i jajnika – rekla je dr Mirjana Branković Magić i dodala da karcinom jajnika faktički poseduje nasledne mutacije za BRCA1 i BRCA2 gena kod 25 odsto.
Genetsko testiranje tj. poznavanje BRCA statusa omogućava:
• pravovremeno donošenje odluke o adekvatnoj terapiji, čime se može poboljšati njen ishod;
• identifikovanje žena koje mogu imati koristi od strategija smanjenja rizika (profilaktička hirurgija – mastektomija i/ili ooforektomija, kojom se smanjuje rizik od nastanka karcinoma jajnika za 96% i karcinoma dojke za 53%);
• informisanje članova porodice o povećanom riziku od nastanka karcinoma dojke i/ili ovarijuma.
Pročitaj još:
RASPLAKAĆE VAS Potresna ispovest žene koja boluje od raka jajnika
Progovori i ti! Hrabra ispovest žene koja boluje od raka jajnika
Humanost na delu: Poznati podržali žene obolele od raka jajnika
Uspešno ste se prijavili