Stres je u moderno doba problem koji nas stalno prati i izaziva razne bolesti i probleme kojih nismo ni svesni.
Dragana Jovanović je life, health & business coach i trener za lični razvoj. Svojim autorskim „Body & Soul“ konceptom, postala je najistaknutiji regionalni autoritet u oblasti antistres tehnika za poslovne ljude.
Kako da prepoznamo stres? Šta je to što ga uglavnom izaziva?

Foto: Profimedia
Ljudi obično nisu sigurni šta su tačno stres, anksioznost ili tenzija. Zato je važno definisati ih kako bi se otklonile nedoumice i slobodna tumačenja. Stres, anksioznost ili tenzija se mogu definisati i manifestovati kao osećanje nelagode, straha, strepnje, panike, zatezanja mišića ili tremora. U osnovi, ovo anksiozno stanje je sastavljeno od telesnih, psiholoških ili psihosomatskih simptoma koje iskusimo u nekom trenutku svog života.
Stres deluje na svaku ćeliju našeg tela – bez obzira na to o čemu razmišljamo u datom trenutku, naše ćelije slušaju. One na svom nivou znaju šta doživljavamo i u skladu sa tim reaguju. Kada je naše telo pod stresom ono reaguje tako što ili zauzme borilački stav, ili se povlači, ili se, jednostavno, zamrzne i parališe. U pitanju je primalni obrazac ponašanja i odvija se u delu mozga koji nam je u prošlosti služio za preživljavanje – da primetimo opasnost, da skupimo sve resurse u sebi za borbu, za beg, za glad… Ali ovaj deo mozga nema moć rasuđivanja. On jednostavno reaguje. Moderan način života nas iznenađuje novim načinima na koje nas stresira, a mi se navikavamo na stresne situacije umesto da ih lečimo. Radeći antistres programe u Life centru i u velikim korporacijama videla sam da su multitasking i ubrzan način života često pogubni za ljude iz poslovnog sektora. Stres nije bolest, on ne mora da bude vaša sudbina – stres je samo simptom koji vas upozorava na to da ste van balansa.
Koliko stres utiče na svakodnevni život?
Za ostvarenje briljantnih ideja, za uspeh i sreću, neophodno je da naučimo kako da stvorimo unutrašnji mir. Današnji način života gotovo da nam ne ostavlja mogućnost da živimo bez tenzije i pritiska. Količina informacija, uglavnom negativnih, kojima smo svakodnevno bombardovani, mobilni telefoni uz koje smo neprekidno dostupni za šefa, decu, rođake… sve to nam ne ostavlja vremena da se bavimo sobom, da se opustimo i odmorimo. Čovek koji je pod stresom nije prilagodljiv jer nije ostvario unutrašnju ravnotežu, a ni ravnotežu sa svojom okolinom. Njegovi odgovori na situacije u kojima se nalazi često su preterani, jer je prag osetljivosti vrlo nizak. Time se prave nove stresne situacije i to je vrzino kolo koje ne prestaje sve dok ne naučimo kako da prekinemo taj začarani krug reakcije na stresnu situaciju. Mi danas nismo plaćeni za rad, mi smo plaćeni za stres. Ukoliko ne naučimo kako da upravljamo svojim stanjem, ako ne naučimo alate kojima možemo da se opustimo i resetujemo – stres će upravljati nama i uticati na sve aspekte života. Kako da naučimo da ne unosimo poslovni stress u kuću je takođe važno pitanje. Pitanje stresa često samo povezujemo sa poslom, ali je neminovno da se naše stanje preliva na naše odnose sa porodicom, prijateljima, da nam utiče na slobodno vreme. Ono što bih u vezi toga rekla, svi znamo – stres koji nije stimulativan je poguban za zdravlje. Dobra vest je da on može da se kanališe – antistres tehnikama i promenom životnog stila.
Kako i da li možemo sasvim da ga eliminišemo?

Foto: Igor Prusac
Dvadest godina sam tragala za rešenjem kako da uspostavim work life balans, kako da se resetujem od svakodnevnog stresa a da tehnike i antistres alate mogu da uklopim u svakodnevni životni ritam. Iako sam joga učitelj tri decenije – istovremeno sam preduzetnica i majka. Pitanje koje me je vodilo u toku stvaranja antistres programa je kako to da se dovedemo u dobro stanje u kancelariji kada dobijemo stresan mail? Napravila sam antistresc body and soul concept koji je nastao kroz iskustvo – kako lično tako i kroz rad sa klijentima koji su mahom poslovne žene. Jedini “nedostatak” tog programa je što ne daje čarobni štapić – on deluje ukoliko preduzmemo kontrolu nad stresom na način da primenjujemo anti stress alate tehnike I alate. Uvođenje svesnosti da smo u stresu danas je pitanje zdravlja i, mogla bih reći, opstanka. Ono što sam naučila kroz život je da sam sama odgovorna za sebe – i u dobru i u zlu. Bolje u dobru! Pričati o zdravlju nije isto što i živeti u njemu. Pričati o ravnotezi nije isto što i živeti je. Izgovori su dobra taktika da se odloži ono za čim telo vapi – doručak, dovoljno vode, kretanje, san, tišina…To su prioriteti koje se trudimo da obezbedimo svojoj deci, čak i kućnim ljubimcima. Pitanje koje možemo postaviti sebi je: koliko brinemo o sebi dok to radimo za one koje volimo? Koliko ulažemo u svoj mir I duhovno zdravlje?
Kako da se izborimo sa stresom u datom trenutku?
Uvođenje svesnosti da smo u stresu i preuzimanje odgovornosti za sopstveno zdravlje su danas neophodne da bismo živeli punim plućima i pokazivali najbolju verziju sebe i na poslu i u svojoj porodici!U večitoj trci da se zadovolje dogovoreni rokovi i u neprestanoj žurbi, često zaboravimo da postavimo sebi pitanje da li je sve što radimo svrsishodno. Kada prebacimo pažnju sa spolja na unutra, kada prestanemo da trčimo i počnemo normalno da hodamo, vraćamo se u sadašnji trenutak. Tehnike opuštanja i alati za ovladavanje stresom omogućavaju nam dubinski odmor, razgrađuju akumulirani stres, uspostavljaju unutrašnji mir i vraćaju energiju. Njima možemo da povećavamo koncentraciju, kreativnost, poboljšamo zdravlje i povežemo se sa sobom. Na seminaru „Koučing program za život bez stresa“ učimo jednostavne i primenjive načine kako da upravljamo stresom u poslovnom i privatnom životu.
Više o tome možete čuti na autorskom seminaru „Koučing program za život bez stresa“ 1. aprila 2017. u Hotel Tulip Inn Putnik, od 10:00 do 14:00 časova.
Pročitaj još:
Ne trpite posledice dobrog provoda: Prirodni lekovi za lečenje mamurluka
Uspešno ste se prijavili