
Foto: Profimedia
Srećni bambus (lucky bamboo) ili sobni bambus je danas standardni deo ponude skoro svih cvećara i čest izbor mnogih kupaca. Svako od nas je bar jednom dobio ovu neobičnu biljku, bilo u buketu, bilo samostalno i nakon saznanja da joj nije potrebna posebna nega i mnogo pažnje, sigurno je mnogima postala omiljeni deo kućnog zelenila.
Često se poklanja kolegama i saradnicima ili prijateljima za dekoraciju poslovnog prostora jer se veruje da donosi uspeh i napredak u karijeri.
Ono što verovatno većina ne zna, to je da ova interesantna biljka uopšte nije bambus! To je zapravo biljka koja se naziva Dracena sanderiana i svojim izgledom zaista podseća na bambus, što objašnjava ime kojim je popularizovana u svetu.
U Aziji se srećni bambus tj. Dracena sanderiana unosi u novi dom jer se veruje da pozitivno utiče na emocije ukućana i atmosferu u domu.
Privlačnog izgleda i neobične strukture, ova višegodišnja biljka je veoma prilagodljiva i izdržljiva, što je čini izuzetno vrednom za uređivanje savremenih zatvorenih prostora u kojima veliki broj sobnih biljaka danas ne može da opstane.
Pored toga, značajnu ulogu u njenoj skorijoj ekspanziji na tržištu igra i egzotičan izgled i izrazita dekorativnost, kao i raznovrsne mogućnosti aranžiranja, bilo samostalno ili u kombinaciji sa rezanim cvećem i drugim elementima.
Prema feng shui-ju, koji naglašava simboliku ove biljke, trebalo bi da obratite pažnju na broj stabljika koji kupujete jer se smatra da dve stabljike donose ljubav, tri sreću, pet zdravlje, osam bogatstvo, a devet sreću na svim poljima.
Danas postoje tri osnovne forme tzv. srećnog bambusa, a to su ravni bambus, uvijeni bambus i bambus slobodnog stila. Ove tri forme su kasnije poslužile kao osnova za razvoj niza varijeteta koji se mogu naći u prodaji.
Održavanje:
Potrebno je da znate svega nekoliko informacija o ovoj interesantnoj biljci i da joj poklonite malo pažnje kako bi krasila vaš dom dugi niz godina.Poput rezanog cveća, tzv. srećni bambus se drži u vodi.
Trebalo bi menjati ili dolivati vodu na svakih 10 dana do dve nedelje, jer brzo crpi hranljive materije. Koristite odstajalu vodu i napunite vazu do oko 10-ak cm visine.
Osetljiv je na direktnu sunčevu svetlost, koja može dovesti do promene boje listova (postaju žuti).
Listovi mogu da promene boju u žutu zbog viška hlora u vodi, a ukoliko do toga dođe, odstranite ih kako bi se na njihovom mestu razvili novi listovi.
Uspeva u širokom rasponu temperature, otprilike od 15 do 32oC.
Prihranjivanje nije neophodno, ali možete mu dodati malo tečnog đubriva sa vremena na vreme.
Uspešno ste se prijavili