Naravno, nonturing je negacija ili suprotnost konturinga.
Konturing smo objašnjavali i verujemo da on već ima i dalje će imati svoje verne sledbenike i obožavaoce. Sada ćemo predstaviti „nonturing“ u nadi da će on takođe prikupiti svoje fanove koji će ovo proleće i leto samo ovu tehniku nositi na svojim selfi fotograijama. Nonturing je praktično našminkano lice koje izgleda nenašminkano.
– Nonturing podrazumeva prepolovljene količine šminke koje smo u svakoj drugoj tehnici nanosili. Šminkanje u većini tehnika podrazumeva kao prvi korak kamufliranje, ujednačavanje tena, brisanje sitnih nepravilnosti, glačanje lica… Sve je to prvi korak svake tehnike osim ove – kaže Dragana Žigić, profesionalni šminker.
Ona naglašava da nonturing, kao prvi korak, podrazumeva da koristimo izuzetno lake teksture pudera. Svaki puder koji u sebi ima naziv hidra, aqua, CC, BB, light, sve su to izuzetno dobre teksture pudera za ovu tehniku.

Foto: Profimedia
– Kada nanosimo puder na početku nonturinga, podlogu za tečni puder ćemo da pomešamo sa par kapi pudera (ne više od tri kapi pudera za celo lice). Obično to možemo da „zamešamo“ na nadlanici pre nanošenja na lice, a možemo da koristimo i šminkerske palete koje u velikoj meri podsećaju na slikarske palete u kojima se mešaju boje. Kada se par kapi podloge za puder i par kapi pudera pomešaju, četkom se ravnomerno pređe preko celog lica. Nanesemo “zamešanu” količinu bez naknadnog dodavanja tečnog pudera, ovde nema nadogradjivanja pudera do perfekcije – objašnjava Dragana.
„U svom šminkerskom životu sam viđala da devojke koriste kuhinjske kašike u kojima mešaju puder, ali to ne preporučujem jer je najbolje mešati puder ili na nadlanici ili na plastičnoj paleti, nije preporučljivo koristiti metal, postoje u puderu neke komponente na koje metal može da utiče i da već u startu promeni boju ukoliko dodirne tečni puder. Naročito ne preporučujem kuhinjske kašike kao alat za šminkanje“.
Puder nam ovde služi samo da blago ujednači prirodni ten bez kamufliranja prirodnog tena i bez slojeva koji se nanose jedan na drugi.
– Kada smo dobro četkom prešli celo lice, nakon toga sačekamo da se puder osuši. Ukoliko želimo da se zadržimo samo na ovoj tehnici, zaokružujemo nonturing potezom koji zapravo predstavljaju srž tehnike, a to je blistavi ten koji se presijava imitirajući prirodni sjaj. To znači da će nam potezi kojima ćemo zaokružiti ovu tehniku biti potezi hajlajterom. On se stavlja kao i kod konturing tehnike na najuzvišeniji deo obraza, duž cele sredine nosa, od korena nosa do samog vrha i na vrh brade. On zapravo treba da dominira jedini na obrazu. Nakon hajlajtera, dozvoljeno je izuzetno malu količinu rumenila. Rumenilo stavljamo tek toliko da taj hajlater istakne, nikako da preuzme dominaciju. Rumenilo se ne sme primećivati, on je tu samo da istakne kontrast sa hajlajterom. Hajlajter je glavni akter – navodi Dragana.
Ova tehnika je nastala kao rezultat filtera kroz koje provlačimo fotografije kada se slikamo. Kada sliku provlačimo kroz filter, blistavost nam je prvi filter kroz koji sliku provučemo. Želimo blistavo svetlo na svome licu, želimo odsjaj svetlosnih čestica rasut po licu poput najfinije brušene brilijant prašine, jedva vidljive, a opet dovoljno primetne. Nonturing je upravo to, blistav, zdrav sjaj kože koja gotovo iznutra sija, a na površini blista.
Pročitaj još:
Savršena boja pudera: Najpravilniji način da utvrdite odgovarajuću nijansu
Sedamdesete su se vratile! Draping – nova, a stara tehnika šminkanja
Uspešno ste se prijavili