Pisanje je veoma složena i za „male početnike“ veoma zamorna aktivnost. Ne samo da je reč o misaono veoma angažovanoj simboličkoj radnji, već i zaista motorički složenoj.

Foto: Privatna arhiva
Za uspešno pisanje potrebno je posvetiti vreme i uložiti napor, a stalna vežba i trening osiguraće i uspeh na tom polju.
– Pisanje, kao i druge aktivnosti, deca najpre uče „po modelu“ i razvijaju podrškom i ohrabrivanjem. Za prve „pisalačke“ korake najznačajnije je da odrasli pokažu strpljenje, razumevanje, da pohvale dete za trud, kao i da ne zahtevaju bezgrešnost. Deci je potrebno vreme, ne samo za pisanje, već i za razmišljanje o onome što će pisati. Priča sa decom, postavljanje pitanja, učešće u raznim aktivnostima proširuje deci vidike i obogaćuje unutrašnji svet – što su preduslovi za sadržaj samog pisanja- kaže Milica Lajbenšperger, psiholog u „Centar za edukaciju Igralište Mašte“.
Na starijem uzrastu, pisanje može da se stimuliše edukacijom, odnosno informisanjem o značaju pisanja za razvoj mišljenja – od artikulisanja misli, ideja, osećanja, do organizacije i načina prenošenja poruke.

Foto: Promo
Za razvijanje pismenosti značajni su spoljašnji podsticaji kao što su ocene, javne pohvale itd. Ali je mnogo važnije razviti kod dece unutrašnju motivaciju za pisanjem.
– Pisanje dnevnika, pisama stvarnim ili izmišljenim prijateljima, razglednica sa putovanja/izleta, školskih/klubskih novina, razgovori sa piscima čija dela deca rado čitaju, učešće na književnim tribinama, radionice kolektivnog pisanja, odlasci u biblioteke i slično – samo su neke od opcija u kojima deca bez presija ocenjivanja potpuno slobodno razvijaju svoju kreativnost, maštu i pisalačke sposobnosti- objašnjava Milica.
Ukoliko je vaše dete talentovano za pisanje, prijavite ga za konkurs!
U susret manifestaciji „Dečji dani kulture“, koja će biti održana od 21. do 23. aprila, izdavačka kuća Laguna raspisuje nagradni konkurs na temu „Najčudnija knjiga na svetu“. Konkurs će trajati od 1. marta do 24. aprila 2017. i na njemu mogu da učestvuju deca uzrasta od 7 do 15 godina.
Radovi mogu da budu:
- kratka priča (do 3 stranice, odnosno u elektronskom formatu do 5000 karaktera sa razmakom);
- crtež do veličine A4 (u elektronskom formatu, skeniran na 300 dpi).
Tema obuhvata sve što može da se dovede u vezu s knjigom koja je najčudnija od svih knjiga na svetu: crtež ili opis najčudnije knjige na svetu; izmišljena knjiga, knjiga koja je živa – govori, hoda, ima neobične osobine; pesma o najčudnijoj knjizi; događaj sa najčudnijom knjigom na svetu; susret dece sa najčudnijom knjigom na svetu…
Prvih pet radova biće nagrađeni kompletima knjiga u izdanju Lagune, a najbolji radovi biće objavljeni u knjizi „Najčudnija knjiga na svetu“. Spisak odabranih radova biće poznat u junskoj Noći knjige, a izdanje „Najčudnija knjiga na svetu“ biće promovisano na dečjem danu Sajma knjiga u Beogradu.
Radove slati na adresu :
Laguna
za konkurs „Najčudnija knjiga na svetu“
Kralja Petra 45, VI sprat
11000 Beograd, Srbija
Ili na e-mail: konkurs@laguna.rs
Radove možete doneti i na manifestaciju „Dečji dani kulture“.
Uspešno ste se prijavili