Većini ljudi je u opisu posla da gotovo osam sati, ako ne i duže sede na jednom mesto. Bilo da radite u kancelariji ili ste vozač, predugo sedenje može ozbiljno da ugrozi vaše zdravlje. Ovaj položaj izaziva gojaznost i hronične bolesti.
Dugo sedenje i odsustvo kretanja znači da ne postoji kontrakcija skeletnih mišiča što utiče na vaš metabolizam, a nivoi nezdravih vrsta masti, kao što su trigliceridi se povećava, dok se nivo dobrog holesterola smanjuje.
Dugo sedenje krivi kičmu, izaziva celulit i hemoroide, u ovom položaju je cirkulacija krvi lošija…
Prilikom sedenja, sva težina tela se oslanja samo na kičmu zbog čega ona najviše strada, pogotovo lumbalni deo. Zbog toga je neophodno da koristite što češće pauze kako biste prošetali, uradili nekoliko vežbi za vrat i protegli se. Tako ćete barem na kratko rasteretiti kičmu.
Kako bi sprečili eventualne zdravstvene probleme, osmišljena je stolica na kojoj je položaj našeg tela prirodan. Možda ne izgleda udobno, ali uz pomoć nje nećete osećati umor i ukočenost u leđima. Prednost ovakvog oblika stolice je što opterećenje ne ide samo na kičmu već se raspoređuje ravnomerno i na noge.
Say hello to my new best friend- the kneeling office chair! #thirdtrimester #backache pic.twitter.com/iAO78VGrTR
— Sonya Vargas (@SonyaRuzheva) May 31, 2016
Takođe, lumbalna erija kičme ima prirodnu krivinu, a prilikom dužeg sedenja ona se ispravi i zbog toga dolazi do bolova i zdravstvenih komplikacija. Ova stolica neće dozvoliti da se kičma ispravi.
Ukoliko vi ne možete da priuštite sebi ovakvu stolicu, trudite se da ne sedite zavaljeni u stolici, pazite da vam kičma bude prava, ustanite što češće kako biste barem na kratko rasteretili leđni deo, koristite stepenice umesto lifta, idite sa društvom u šetnju i provedite što više vremena šetajući.
Uspešno ste se prijavili