Intervju je razgovor između kandidata za posao i poslodavca u kojem poslodavac nizom pitanja pokušava da prosudi koliko je kandidat prikladan za posao. Tom prilikom će onaj koji vas ispituje pokušati da sazna što više o vašem karakteru, prethodnom radnom iskustvu i ambicijama. Sa druge strane i vi ćete saznati nešto više o poslu za koji ste se kandidovali. Razgovor obično traje oko pola sata, a ne bi bilo loše da se kući pripremite za eventualna pitanja. (Ukoliko se od vas zahteva da priložite i CV, uputstva kako se piše pogledajte OVDE.)
U toku razgovora, trudite se da pričate jasno i razgovetno i da ono što pričate bude jano i koncizno,

Foto: Profimedia
– Poštapalice su prvi pokazatelj nedovoljne pismenosti. Možete da budete vrhunski stručnjaci u svom poslu, ali poštapalice će vas, bar u izvesnoj meri, diskreditovati. Niko nikada nije rekao za govornika koji se lepo izražava da mu to smeta. S druge strane, koliko puta nam se desilo da gubimo fokus dok slušamo one koji uporno „prljaju“ svoje obraćanje viškovima. Sve što otežava razumevanje treba eliminisati- kaže komunikolog Slobodan Roksandić.
Takođe, obratite pažnju na način na koji sedite, krećete se ili objašnjavate.
– Brojna naučna istraživanja dokazala su da prilikom izlaganja (držanja prezentacije, predavanja, sastanka i sl) na utisak publike najviše utiče – govor vašeg tela. Ukoliko ne vodite računa o govoru tela, to se može tumačiti kao nervoza, nesigurnost, nestručnost ili neiskrenost. Stabilan stav tela i primereno oblačenje je ono na šta morate da obratite pažnju. Takođe, trudite se da vam dlanovi budu otvoreni u toku govora, primenite sugestivnu gestikulaciju i ilustrovanje sadržaja o kome govorite- kaže Slobodan.
Pre odlaska na razgovor za posao, vežbajte odgovore na pitanja i spremite se kako bi pred budućim poslodavcem mogli da se pokažete na najbolji mogući način.
Ovo su neka od prvih pitanja:
- Recite nam nešto o sebi? – Ne bi trebalo da se odgovor na ovo pitanje otegne, već da se predstavite u svega dva minuta. Kažite svoje vrline, a navedite i obrazovanje koje ste stekli tokom školovanja. Pričajte o veštinama koje posedujete, a koje su pogodne za posao za koji se kandidujete.
- Zašto želite da raditi u našoj firmi? – Najjednostavnije im kažite da mislite da ste prava osoba koja može da im pomogne u ostvarenju njihovih ciljeva.
- Zašto bismo zaposlili baš vaš? – Kažite da imate sposobnosti za obavljanje upravo tog posla, prethodna iskustva, ambicije i želje. Jedino što ne bi valjalo jeste da zvučite prepotentno.
- Šta očekujete od vašeg radnog mesta? – Jasno im dajte do znanja šta podrazumevate da vaš posao obuhvata, za koje veštine ste sposobni i da li ćete raditi na usavršavanju sebe kako biste doprineli boljem poslovanju firme.
- Zašto ste odustali od prethodnog posla? – Šta god da je bilo, najbolje je da date pozitivne razloge. „Prethodni posao više nije zadovoljavao moje ambicije i nije mi dao prostora da naučim nešto novo i da širim svoje znanje“ jedan je od mogućih odgovora.
- Opišite idealnu radnu okolinu? – Objasnite u kakvom biste okruženju najradije radili. Kažite da ste timski radnik, da se rado uzajamno pomažete sa kolegama i objasite kako biste voleli da izgleda vaš radni dan. Koliko god da gledate da se dopadnete poslodavcu, ipak napravite određene kriterijume i budite realni. Nemojte previše da se uživite u ulogu ispitanika.
Uspešno ste se prijavili