Prirodna jelka
Pred svaku Novu Godinu zaštitari apeluju na kupovinu jelki u busenu.
Kupovinom sadnice pridružićete se opštem trendu zaštite životne sredine, a jelku u busenu možete, uz dobru negu, održati u žardinjeri do sledeće Nove godine. Ali šta uraditi sa jelkom u busenu kada praznici prođu i ukrasi se vrate u kutije?
Prvo što treba da uradite je da svoju novu biljku iznesete napolje. U prostoriji koja se greje vazduh je suv i četine će vrlo brzo početi da otpadaju, što će biljci umanjiti vitalnost i loše uticat na njen izgled.
Ukoliko imate prostora jelku možete odmah, čim vremenski uslovi dozvole, posaditi u vrt. Pri tome morate imati na umu da će ona u narednim godinama izrasti u visoko drvo, pa zato pažljivo odaberite mesto, kako vam za nekoliko godina ne bi smetala.
Smrče i jele imaju tanjirast korenov sistem, koji se po pravilu prostire u širinu onoliko koliko se prostire i nadzemni deo – krošnja. Zato vodite računa da biljku ne posadite suviše blizu objekta. Sve predložene vrste dobro podnose senku i gradske uslove.
Ako želite, jelku možete sačuvati u posudi za sledeću Novu godinu. Treba samo da je na pravi način presadite u dovoljno veliku saksiju. Pri tome se treba pridržavati pravila koja važe za sve biljke u žardinjerama, da se ne bi desilo da umesto ukrasa u žardinjeri već posle mesec-dva dobijete potpuno suvu biljku. To znači da u posudi morate obezbediti dovoljno dubok drenažni sloj, koji će omogućiti nesmetano oticanje suvišne vode.
Biljku zasadite u mešavinu baštenske zemlje, humusa i peska u jednakim količinama. Vodite računa da zemlja potpuno ispuni prostor oko busena. Posle sadnje biljku dobro zalite. Redovno je prihranjujte preparatima koji se mogu nabaviti u svim biljnim apotekama. Najjednostavniji su oni u obliku štapića ili granula, koji se u zemlji rastvaraju nekoliko meseci, postepeno oslobađajuci neophodne materije.
Veštačka jelka
Odluka da ukrašavate veštačku jelku ima više pozitivnih strana, a neke od njih su ekonomičnost i dugoročna ušteda novca (kupi se jednom i traje nekoliko godina), jednostavno korišćenje i minimalno održavanje. Ono što sve posebno raduje je ogroman izbor u vidu veličina, gustoće grana pa i boja, što daje sigurnost da će naša jelka, kada izaberemo onu najbolju za sebe, još godinama izgledati baš savršeno.
Pa, iako veštačke jelke zahtevaju minimalno održavanje, i njih je nakon praznika potrebno očistiti i adekvatno spakovati kako bi spremno dočekala sledeće praznike.
Čišćenje veštačke jelke nezahtevno je i vrlo jednostavno. Dovoljno je da svaku granu nežno prebrišete mokrom krpom sa malo sapunice, pazeći pritom da ne polomite njene veštačke iglice. Ukoliko je vaša veštačka jelka dovoljno mala, slobodno je istuširajte u kadi ili tuš kabini.
Sa obzirom da su veštačke jelke napravljene od PVC materijala, svakako pripazite da se pre samog pakovanja jelka u potpunosti osuši kako se ne bi uhvatila buđ. Nakon što ste jelku nežno očistili i dobro osušili, obmotajte je u prozirnu kuhinjsku foliju koja će je štititi od vlage i prašine, i vratite ju u pripadajuću kutiju u kojoj je kupljena.
Kutiju spakujte na suvo mesto i budite sigurni kako će vaša jelka i iduće godine zasijati u svom punom sjaju!
Uspešno ste se prijavili