Zima je godišnje doba kojem se deca najviše raduju, posebno kada pada sneg, jer tada mogu da se sankaju, klizajuu, skijaju i da uživaju u ostalim zimskim čarolijama.
Međutim, ako nisu oprezni može da dođe i do povreda poput preloma, jakih modrica usled padova ili uganuća, najčešće ruke ili noge. Prelomi mogu biti otvoreni i zatvoreni, sa tim što su otvoreni mnogo teži za lečenje.
Najčešće povrede koje mogu da budu opasne jesu povreda glave, rascep usne i prelomi ruke, noge ili nosa.
Kako da sankanje bude bezbedno?
Uvek bi trebalo da nadgledate svoje dete dok se sanka, a ako je dete mlađe od šest godina preporučuje se da se spuštate zajedno sa njim.
Idealno mesto za sankanje sa decom su srednje nizbrdice bez rupa i prepreka na stazi. Pripazite da nema ulice, parkinga, reke, jezera ili stubova.
Naučite vaše dete da se ne vraća na uzbrdicu istim putem kojim se sankalo, kako ga ne bi neko slučajno udario sankama prilikom spuštanja. Takođe vodite računa da li je gužva, jer ako jeste lako može doći do sudara. U tim situacijama i ne mora da dođe do povrede, ali će se dete jako uplašiti.
Mališani koji imaju manje od deset godina, trebalo bi da se zaštite kacigom, a može da posluži ona koju koristi dok vozi rolere ili bicikl.
Ne dozvolite detetu da se vozi unatraške, jer na taj način može da povredi kičmu. Ako imate malo dete bilo bi poželjno da kupite sanke koje imaju volan, te sanke su mnogo bezbednije od običnih ili kliska.
Ako idete uveče na sankanje, pazite da mesto bude osvetljeno. Takođe bitno je da dete obučete u skladu sa vremenom, pa će skafanderi, termo pantalone, jakne, kape, šalevi i rukavice dobro doći kako protiv hladnoće, tako i protiv povreda.
Uspešno ste se prijavili