Planirenje porodice je jedna od važnih životnih stavki. Spirala, kao sredstvo kontracepcije, je najjednostaviji i najmanje obavezujući način da vodite ljubav bez stresa i iznenađenja.
Ukoliko niste ljubitelj oralne kontracepcije ili niste dovoljno disciplinovani da na vreme popijete propisane pilule, onda je spirala pravi izbor. Stručnjaci kažu da je onakva, kakva danas može da se nađe na tržištu, i više nego pouzdana. Procenat neželjene trudnoće sa ovakvom kontracepcijom je manji od 0.2 odsto, a prednost je što mogu da je koriste žene svih starosnih dobi.
Koliko uopšte znate o spirali?
Bilo da ste tinejdžerka ili žena u perimenopauzi, spirala može da vam pomogne da se na najbolji način zaštitite od neželjene trudnoće. Ovaj uložak (koji je u obliku slova T) postavlja se u unutrašnosti materice tokom menstrualnog krvarenja i efikasan je tokom pet godina.
– Intrauterini uložak ginekolog direktno plasira u matericu krajem menstrualnog ciklusa. Može biti plastičan ili metalni. Ona ima depoe progestina koje postepeno luči u šupljinu materice i, osim mehanički i hormonski, menja sluznicu materice i na taj način sprečava začeće – objašnjava ginekolog Mima Fazlagić i dodaje da je za spirale preporučljivo da stoje tri do pet godina uz lekarske kontrole, a da se posle toga, uz malu pauzu, zamene novim.

Foto: Profimedia
Pored toga što se, samom činjenicom da u materici postoji uložak, sprečava začeće, spirala stalnim otpuštanjem progestagena, (koji se luči u drugoj polovini menstrualnog ciklusa) sprečava zadebljanje unutrašnjeg sloja materice – endometrijuma, uz delimično smanjenje ovulacije.
Dr Fazlagić navodi da se istovremeno povećava i gustina cervikalne sluzi, čime se sprečava napredovanje spermatozoida.
Nalazi pre kontracepcije!
Pre nego što se odlučite za ovaj savremeni vid kontracepcije, potrebno je uraditi briseve vagine i grlića, kao i proveriti koagulacioni status, stanje enzima jetre i uraditi ultrazvuk dojki. Nuspojava gotovo da nema, a ako se jave onda će to biti na samom početku terapije. Tada ne bi trebalo odustati od spirale, već samo pratiti uputstva za pacijente.
Osim što je dobra kao kontracepcija, ona će pomoći svim ženama koje imaju bolna i obimna krvarenja.
– Pored sigurnih intimnih odnosa, smanjuju se menstrualna krvarenja, a može da se desi i da potpuno nestanu nakon nekoliko meseci. Smanjuju se u premenstrualni simptomi – kaže dr Mima Fazlagić.
Odmah se postavlja pitanje da li je štetno po organizam ako se prekine menstruacija?
Stručnjaci kažu da to uopšte nije opasno, jer je to jednostavno rezultat dejstva hormona na unutrašnjost materice. Kad nema zadebljanja endometrijuma, nema ni menstruacije.
– Kada se hormonski intrauterini uložak izvadi, vraćaju se i menstruacije bez ikakvih posledica. Takođe, ukoliko poželite da zatrudnite, uložak se izvadi i mogućnost začeća se brzo vraća – kaže ginekolog.
I PORODILJE MOGU DA JE KORISTE
Ova vrsta kontracepcije može se korisiti i tokom dojenja – uglavnom se stavlja šest nedelja posle porođaja. Prednost hormonskog intrauterinog uloška je i što nema rizika koje nosi terapija estrogenom. Ako se spirala stavlja nakon porođaja onda je pravo vreme kada istekne period babinja.
Ko ne može da stavi spiralu?
Kontraindikacije za postavljanje hormonskog intrauterinog uloška su trudnoća, karcinom dojke ili grlića, oboljenje jetre, postojanje anomalija materice ili mioma koji onemogućavaju plasiranje uloška, postojanje trenutne infekcije u vagini, grliću ili maloj karlici, podatak o skorijem neobjašnjivom krvarenju iz genitalnog trakta, te alergija na neki od sastojaka.
Oprez treba da postoji i ako postoje česte migrene, problemi sa koagulacijom krvi, šećernom bolesti, srčanim oboljenjima i povećanim krvnim pritiskom.
Uspešno ste se prijavili