Za razliku od Mediterana, na severnom delu Evrope, pričaju se dugačije priče. Evo jedne od njih.
Nekada davno, u Baltičkom moru živelo je pet sestara sirena. Najstarija sestra je ostalima pričala kako želi da upozna svet van morskih talasa i dubina, a najmlađa jedina nepomućene pažnje i širom otvorenih očiju slušala, jer njih dve su bile sličnog duha.

Foto: Profimedia
Jednog dana najstarija sestra je odlučila da je došao čas, i odabrala put kojim dotada nijedna sirena nije zaplivala. Umesto morskih prostranstava, ušla je ušće reke Visle i njome plivala uzvodno, do duboko u kopno. Došavši do gradića po imenu Varšava, primetila je mnoge udice, mreže i zamke za ribu na obali reke. Bojeći se za sebe, ali i ostali vodeni svet, počela je da kida opremu ribolovaca.
Varšavski alasi su odmah primetili da nešto nije u redu, i rešili da uhvate nepoznatog uljeza koji im kvari ribolov. Ljuti, gladni i naoružani pošli su na sirenu. Videvši je, ostali su zapanjeni njenom lepotom, ali srca im je umrila tek pesma koji je otpevala svojim umilnim glasom. Zavoleli su je, a i ona njihovu dobroćudnost i rado im je bila gost na obali Visle.

Foto: Profimedia
Međutim, nisu svi meštani bili dobronamerni. Bogati i zajedljivi trgovac u sireni je video plen, živi eksponat koji će na uzici vodati po dvorovima i koji će mu doneti još veće bogatstvo. Na prepad ju je uhvatio i zatočio u podrum svoje kuće. Meštani su mislili da ih je napustila dok nisu čuli odjek njenog tužnog poja. Sakupili su se i provalili u trgovčevu kuću, oslobodili sirenu, a trgovca proterali iz Varšave.
U znak zahvalnosti što su joj vratili slobodu – Sirenka, kako su je Poljaci prozvali – se zavetovala da će dok je živa štiti Varšavu kao što su njeni građani zaštitili nju.

Foto: Profimedia
Varšava i danas čuva sećanje na Sirenku, i zato možemo videti njenu statuu na gradskom Trgu, kao i na grbu grada. Ona stoji u odbrambenom stavu, sa mačem u jednoj i štitom u drugoj ruci, i večno čuva Varšavu.
A njena najmlađa sa početka priče? Ona je otplivala malo severnije, i zadužila jedan drugi grad – Kopenhagen, koji takođe ima kip u sećanje na nju. U pitanju je Mala sirena, iz Andersonove bajke. Možda su na severu mora hladnija, ali sirene, izlgeda, imaju toplija srca.

Foto: Profimedia
*** Boreas travel nudi odlazak u Varšavu od 27. do 31. decembra za svega 117 evra.
Plan puta:
1. Dan: KRAGUJEVAC – BEOGRAD – KRAKOV
Polazak iz Kragujevca u 13h/ iz Beograda, sa parkinga u bloku 42 (preko puta “Buvljaka”) oko 15 sati. Noćna vožnja kroz Srbiju, Mađarsku, Slovačku i Poljsku uz pauze za odmor i granične formalnosti.
2. Dan: KRAKOV – VARŠAVA
U prepodnevnim časovima dolazak u Krakov, nekadašnju prestonicu Poljske, a danas njen kulturni centar. Panoramsko razgledanje Krakova*. Slobodno vreme i mogućnost odlaska na fakultativni izlet „Rudnik soli“*. Popodne – ukrcavanje u autobus i nastavak vožnje prema Varšavi. Smeštanje u hotel. Noćenje.
3. Dan: VARŠAVA
Doručak. Razgledanje Varšave*. Slobodno vreme. Povratak u hotel. Noćenje.
4. Dan: VARŠAVA – BEOGRAD – KRAGUJEVAC
Doručak. Napuštanje hotela i slobodno vreme za individualne aktivnosti ili fakultativni odlazak do Palate Wilanow*. Polazak ka Beogradu u ranim večernjim časovima.
5. Dan: BEOGRAD
Dolazak u Beograd u ranim jutarnjim časovima.
Uživajte!!!
Uspešno ste se prijavili