Svuda na svetu se obeležava dan prevremeno rođenih beba. Kako i zašto dolazi do ovog problema, još uvek nije utvrđeno.
Po pravilu trudnoća traje 40 nedelja, a beba je rođena na vreme ako se rodi posle punih 37 nedelja. Ako se rodi pre toga, biće prevremeno rođena.

Foto: Profimedia
Različiti su uzroci koji dovode do prevremenog porođaja, a obuhvataju one od strane majke, bebe ili oboje, ali, nažalost, najčešće ostaju nepoznati.
– Prevremeni (preterminski) porođaj je jedna od najvećih briga budućih roditelja i jedan od najznačajnijih problema sa kojim se susreću ginekolozi-akušeri jer je vezan za najveći procenat smrtnosti, oboljevanja i velike troškove koje izdvajaju zdravstveni sistemi. U smrtnosti svih novorođenih beba, 70% pripada prevremeno rođenim bebama. Uprkos velikom razvoju nauke, još uvek se ne može predvideti ni sprečiti prevremeni porođaj. Jedini način borbe je razvoj intenzivne nege novorođenčadi koja ima zadatak da pomogne ovim bebama da prežive, ali i da spreči posledice prevremenog porođaja- kaže dr Mima Fazlagić.
Učestalost preterminskih porođaja kod nas je oko 9% od svih porođaja. Ranije se prevremenim smatrao svaki porođaj pre 36-te nedelje trudnoće, a danas se u svetu smatra prevremenim onaj pre 32-ge nedelje trudnoće. U razvijenim zemljama, kod kojih je nivo zdravstvene nege na visokom nivou, već novorođenčad posle 25-te nedelje trudnoće imaju šanse ne samo da prežive već i da budu zdrava.
– Prevremeno rođene bebe mogu da imaju mnogo zdravstvenih problema, kao što su: cerebralna paraliza, oštećenja sluha, vida, pluća… što stvara velike teškoće porodici i zahteva veliko angažovanje i najbližih i društvene zajednice. Danas su prevremeni porođaji najveći izazov u ginekologiji i akušerstvu, neonatologiji i razvoju intenzivne nege- objašnjava Mima Fazlagić.
Ne mislimo često o ovom problemu, ali je danas svakako pravi dan da podržimo ove male bebe a najveće borce i njihove porodice koje od prvog dana dolaska na svet biju najteže bitke.
Uspešno ste se prijavili